Ukraińska poezja w polskim wydaniu

2016-05-31 15:43:59(ost. akt: 2016-06-01 06:51:41)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Już 12 raz młodzi adepci poezji zmagali się o tytuł najlepszego deklamatora konkursu „Poznaj nasz Kraj”. Przedsięwzięcie organizowane jest cyklicznie przez Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach przy współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
– Popularyzacja wśród młodzieży poezji innych krajów budzi potrzebę poznawania innych kultur, kształtuje wrażliwość na piękno języka oraz stwarza możliwość artystycznej konfrontacji młodych recytatorów – czytamy w oficjalnym liście Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego do Dyrektora ZS z UJN w Bartoszycach z okazji VI Ogólnopolskiego a XII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Poznaj nasz Kraj”.

Kurator zwraca szczególną uwagę na pracę organizatorów, uczestników oraz nauczycieli, którym należy się wielkie podziękowanie. Inicjatorką i koordynatorką projektu jest polonistka Danuta Rohun, którą wspiera Lubomira Tchórz, dyrektor szkoły i jednocześnie doradca metodyczny w zakresie języka ukraińskiego.

Jak każdego roku, również i w tym roku młodzież prezentowała ukraińskich klasyków, tj. Tarasa Szewczenkę czy Iwana Franko. Pojawiło się bardzo dużo utworów poetyckich Łesi Ukrainki – patronki bartoszyckiej szkoły (organizatora konkursu). Nie brakowało też jednak współczesnych poetów. - Wybieramy takie wiersze, które zmuszają do refleksji – wyjaśnia nauczycielka z Kandyt, Nadija Ortyńska.

Tegorocznej komisji, tradycyjnie już, przewodniczyła Barbara Królikowska-Wunderlich z Olsztyna, posiadająca zaszczytny tytuł regionalnego mistrza mowy polskiej. Po raz pierwszy w historii konkursu w jury zasiadał Witold Kiejrys – poeta i pisarz, członek Bartoszyckiej Grupy Literackiej Barcja.

Ponadto młodych deklamatorów oceniały również: Irena Jurewicz – doradca metodyczny w zakresie nauczania języka polskiego, Anna Dąbrowna – nauczycielka języka polskiego i nauczania wczesnoszkolnego w ZSzUJN w Bartoszycach oraz Lubomira Tchórz – dyrektor ZSzUJN w Bartoszycach.

- Ocena waszych interpretacji zawsze była, jest i będzie na pewno trudna – zwróciła się do uczestników Barbara Królikowska-Wunderlich. – Tyle, ile osób słuchających – tyle odczuć, tyle wrażeń, tyle emocji. Chociaż zaraz ogłoszone będą rezultaty konkursu, to tak naprawdę nie w tym rzecz. Rzecz jest w tym, by pokochać poezję, by poznawać ją, a tym samym poznawać wszystko, co ze sobą niesie – wyjaśnia. - I to jest najważniejsze przesłanie każdego konkursu, także i tego.

Tegorocznymi laureatami zostali:
Paulina Wieliczko (Zespół Szkół nr 1 w Bartoszycach), Adam Pisarczyk (Zespół Szkół w Kandytach), Gabriela Ligman (Gimnazjum Publiczne w Pieniężnie) oraz Kinga Subocz (Gimnazjum nr 1 w Srokowie).

Nagrodę Specjalną otrzymała Paulina Wieliczko, która okazała się najlepszą z najlepszych. Wśród wyróżnionych recytatorów znaleźli się: Dawid Ostrówko, Natalia Łatanyszyn, Weronika Rafalska, Anna Januszewska, Igor Maciopa, Rodion Urtenkow oraz Maria Predko.

W tym roku swoje recytatorskie umiejętności prezentowało 33 uczniów z następujących miejscowości: Pieniężno, Kandyty, Srokowo, Kinkajmy, Barciany, Bisztynek, Górowo Iławeckie i Bartoszyce.

To swoiste spotkanie z poezją ukraińską w polskim tłumaczeniu zaszczycił swą obecnością burmistrz Bartoszyc – Piotr Petrykowski.

Roksana Tchórz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B