Uroczyste obchody Dnia Flagi Państwowej i Święta Konstytucji 3 Maja

2016-05-02 13:22:00 (ost. akt: 2016-05-02 13:24:49)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Plac Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach miał dziś barwy biało-czerwone. Z flagami przyszli mieszkańcy i uczniowie szkół. Obchody Dnia Flagi Państwowej i Święta Konstytucji 3 Maja zakończyła defilada pododdziałów wojska i służb mundurowych.
Na placu bohaterów Warszawy w Bartoszycach odbyły się dziś uroczyste obchody Dnia Flagi Państwowej i Święta Konstytucji 3 Maja.

Były to obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 12 rocznicy wprowadzenia obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto przypomnieć, że Dzień Flagi Sejm ustanowił 20 lutego 2004 r ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą prezydent podpisał 16 marca 2004 r.

Polskie barwy narodowe mają, jako jedne z nielicznych na świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po raz pierwszy ustawę o barwach polskiej flagi przyjął Sejm Królestwa Polskiego ustawą z 7 lutego 1831 r. W 1919 r. biel i czerwień uznano za barwy odrodzonego państwa polskiego. Biel w polskiej fladze pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski i bieli Pogoni (rycerza galopującego na koniu) będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach. Stąd tez biel flagi jest na górze, bo w heraldyce barwa godła jest ważniejsza od barwy tła.

Święto Konstytucji 3 Maja ustanowiono tuż po jej uchwaleniu 3 maja 1791 r. Był to drugi taki akt prawny na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) i pierwszy w Europie. Święto zabronione było w czasach rozbiorów. Do oficjalnego kalendarza powróciło decyzja Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Jego publicznych obchodów zakazano w czasach PRL ustawą z 1951 r. Ostatecznie przywrócono je ustawa z 6 kwietnia 1990 r. jako święto narodowe i dzień wolny od pracy.

Bartoszyckie obchody odbyły się z towarzyszeniem pododdziałów 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, policji, straży granicznej, straży pożarnej, urzędu celnego, służby więziennej, leśników, harcerzy. Kompanię honorową wystawiła 20 BBZ a jej dowódcą był por. Michał Oleksy.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez dowódcę uroczystości płk. Zbigniewa Prusaczyka meldunku dowódcy brygady – pułkownikowi Januszowi Wiatrowi oraz przeglądu pododdziałów.

Flagę państwową na masz, przy dźwiękach hymnu narodowego podnieśli żołnierze pocztu flagowego: dowódca – st. chór. Jarosław Sroka, flagowy – kpr. Marcin Korpusik i asystent st. szer. Mariusz Banach.

Gości powitał burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski. Witał szczególnie gorąco młodzież licznie zgromadzoną a placu i wielu mieszkańców Bartoszyc. Głos zabierali też wicemarszałek województwa Miron Sycz i starosta bartoszycki Wojciech Prokocki.

Modlitwę z Ojczyznę poprowadził kapelan płk. Marek Wojnowski. Apel Pamięci z okazji Święta Konstytucji 3 Maja odczytał kpt. Maciej Terebka. Po odczytaniu apelu salwę honorową oddała kompania honorowa 20. BBZ.


Na zakończenie odbyła się widowiskowa defilada pododdziałów, które nagradzano brawami. Defiladę kończyły poczty sztandarowe wystawione przez przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz bartoszyckie szkoły.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pisior #1987502 | 91.94.*.* 5 maj 2016 21:33

  Piłsudski powiedział " Konstytucha prostytucha" z całej tej Konstytucji zostało 123 lat zaborów i kórestwo jekie mamy tylko Piłsódski wiedział, że naród za pysk trzeba wziąść i do roboty pogonić . Dziadek Adolek i wójek Stalin dobrze to wykorzystali.POWIADAM WAM TYLKO DYKTATURA NAS RATUJE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. karolina #1987034 | 89.68.*.* 5 maj 2016 10:22

  Witam, wiem ,ze to nie miejsce na takie pytania, ale nie znalazłam lepszego rozwiązania. Może ktoś z mieszkańców Bartoszyc zna osobę o imieniu Heronim Grzeszczak? Proszę o kontakt po komentarzem sprawa jest pilna.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Antoś #1986476 | 188.146.*.* 4 maj 2016 07:30

  Ja też tam byłem, dlaczego nikt mi zdjęcia nie zrobił.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Bocian #1985887 | 95.160.*.* 2 maj 2016 19:25

  Co tam robił Sycz ? Ukrainiec z krwi i kości wychowany w anty Polskiej rodzinie?!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5