Takie jest przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali
2024-02-14 09:51:37(ost. akt: 2024-02-14 10:04:17)
Dzisiaj nie tylko walentynki, ale też Środa Popielcowa. Przypomnijmy więc czym są oba święta i czy coś je łączy, chociaż już sam tytuł tego tekstu rozwiewa złudzenia...
Dzisiaj Środa Popielcowa — to pierwszy dzień wielkiego postu, który rozpoczynamy na 46 dni (40-dniowy okres postu po wyłączeniu niedziel) przed Wielkanocą. Przypada między 4 lutego a 10 marca.
To dzień, w którym w Kościele Katolickim odprawia się pokutę. Jak post, to w tym okresie obowiązkowo unikamy mięsa (dotyczy to osób, które ukończyły 14 rok życia), a osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny przestrzegać postu ścisłego. Ograniczyć posiłki do dwóch lekkich i jednego większego w ciągu dnia.
Co prawda wierni katoliccy nie są zobowiązani do uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej, ale wielu z nich w kościołach się pojawia, by kapłan posypał im głowy popiołem. Ten symboliczny gest ma przygotować wiernych do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa.
Drugie z dzisiejszych świąt - walentynki, to święto bardziej komercyjne, ale przyjęło się już w naszym kraju. To coroczne święto zakochanych przypada 14 lutego. Jak czytamy w wikipedii: "Nazwa pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem).
Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami".
Tak więc dzisiaj obchodzimy aż dwa święta. Z pozoru wykluczające się, ale tylko z pozoru. Nikt bowiem nie zabroni odbyć pokuty i... kochać. Tym bardziej, że Jezus był orędownikiem miłości i ją głosił: „Takie jest przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem".
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez