Święto Niepodległości w Mołtajnach

2018-11-15 15:44:54 (ost. akt: 2018-11-15 15:57:36)

Autor zdjęcia: archiwum organizatora

W piątek 9 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mołtajnach uczciliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystą akademię rozpoczęliśmy o godz. 11:00 tańcem z flagami w wykonaniu uczniów klasy VI.
Prowadzący uroczystość przypomnieli trudną drogę Polski do odzyskania niepodległości, do odrodzenia państwa polskiego w 1918 r.

Punktualnie o godz. 11.11 cała społeczność szkolna – również przedszkolaki, zaśpiewała 4 zwrotki hymnu państwowego. W ten sposób nasza szkoła przyłączyła się do akcji ,,Rekord dla Niepodległej”, która została ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży.

Po części oficjalnej uczniowie klas VII-VIII SP i III gimnazjum, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, oddając cześć wszystkim, którzy walcząc w obronie naszego kraju, sprawili, że dziś radośnie spoglądamy w przyszłość. Czytano teksty historyczne, recytowano poezję patriotyczną, wspominano trudne momenty w dziejach naszej ojczyzny. Głównym jednak punktem programu był śpiew. Pieśni historyczne i patriotyczne są częścią naszej tożsamości narodowej, opowiadają
o naszych dziejach, sławią bohaterów, krzepią ducha.

W ramach projektu ,,100 dębów pamięci bohaterów Niepodległości”, na terenie szkoły posadzono dąb. Jest on dedykowany Tadeuszowi Furgalskiemu – majorowi Legionów Polskich.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości uczciliśmy również wieczornicą patriotyczną „Moja Wolna Niepodległa”. O godz. 18:00 w Kościele Św. Anny w Mołtajnach uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, nauczyciele i okoliczni mieszkańcy spotkali się, by wspólnie uczcić pamięć o ludziach i wydarzeniach z przeszłości ważnych dla naszego narodu. Ideą było zaangażowanie wszystkich obecnych do wspólnego śpiewania. Każdy z uczestników wieczornicy otrzymał śpiewnik. Była to żywa lekcją historii i patriotyzmu, integrująca różne środowiska i łącząca pokolenia.

Wszystkie działania w połączeniu z uroczystym strojem uczniów i piękną dekoracją szkoły podkreślały, że miłość do ojczyzny można i trzeba wyrażać we wszelkiej możliwej formie.

Źródło: SP Mołtajny


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5