Słowenia/ Na górze Sabotin przy granicy z Włochami odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci polskich żołnierzy

2023-10-22 17:51:30(ost. akt: 2023-10-22 17:52:40)

Autor zdjęcia: Wikipedia

Na górze Sabotin na granicy Słowenii z Włochami odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci polskich żołnierzy poległych na froncie Isonzo w latach 1915–1917 - poinformowała w niedzielę agencja STA.
Przewodniczący Rady Narodowej (izby wyższej parlamentu Słowenii - PAP) Marko Lotricz powiedział przy okazji wydarzenia, że jest ono nie tylko okazją do uhonorowania ofiar wojny, ale także przyjaźni i współpracy.

W ceremonii uczestniczyli m.in. Ambasador RP Krzysztof Olendzki, Konsul Honorowy RP w Nowej Goricy, mieście położonym u podnóża góry, Nedjan Brataszevec oraz sekretarz stanu w ministerstwie obrony Słowenii Rudi Medved.

"Ważne jest, aby się zjednoczyć, współpracować, jak miało to miejsce kilka miesięcy temu, kiedy Słowenię nawiedziła powódź i z pomocą przyszła nam Polska i jej obywatele" - podkreślił Lotricz.

Na początku sierpnia Słowenia doświadczyła gwałtownych deszczy i burz, a w ich wyniku – powodzi. Premier Robert Golob uznał ją za największą klęskę żywiołową w historii kraju. Słoweński rząd oszacował straty na ponad pół miliarda euro.

Medved zauważył, że w ostatnim czasie zacieśniła się współpraca pomiędzy Słowenią i Polską. Jako przykład podał polską pomoc przy budowie dwóch mostów mających pomóc w walce ze skutkami powodzi.

W walkach na froncie Isonzo trwających od maja 1915 do listopada 1917 roku zginęło tysiące ludzi. Wśród poległych było także kilka tysięcy żołnierzy polskich, którzy walczyli po stronie Austro-Węgier. (PAP)

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5