Żubry z Puszczy Boreckiej wyjadą do innych lasów

2023-12-09 13:00:00(ost. akt: 2023-12-08 15:48:33)
żubry

żubry

Autor zdjęcia: Freepik

W Puszczy Boreckiej na Mazurach na wolności żyje 127 żubrów. W najbliższych dniach kilka zwierząt zostanie przewiezionych do zagród w Supraślu i Krajewie - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.
Żubry żyjące w Puszczy Boreckiej na Mazurach gromadzą się w stado, gdy nadchodzi zima. Wówczas leśnicy zaczynają dokarmiać je burakami czy sianem i dzięki temu mogą zwierzęta policzyć. Jak poinformował PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku Jarosław Krawczyk, w tym roku leśnicy doliczyli się 127 żubrów, w tym 15 młodych, urodzonych w tym roku.

"Żubry oceniała też komisja, w skład której wchodzili specjaliści m.in. ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, lekarze weterynarii, praktycy m.in. z Białowieskiego Parku Narodowego" - powiedział Krawczyk i dodał, że specjaliści nie mieli większych zastrzeżeń co do kondycji stada mazurskich żubrów. Nie chorują one na główne choroby trapiące ten gatunek, czyli na gruźlicę, nie mają nicieni wywołujących ślepotę.

"Wnioski płynące z oceny stada przez specjalistów trafią niebawem do Rodowodowej Księgi Żubrów" - zapowiedział Krawczyk.

Puszcza Borecka, w porównaniu z innymi puszczami, jest małym kompleksem leśnym i liczące blisko 130 sztuk stado żubrów to wyzwanie i dla lasu, i dla dobrostanu tych zwierząt. Dlatego od kilku lat żubry z Puszczy Boreckiej są przewożone do innych kompleksów leśnych i do zagród pokazowych. Krawczyk przekazał, że jeszcze w grudniu kilka zwierząt z tej puszczy zostanie odłowionych i przewiezionych do zagród pokazowych w Supraślu na Podlasiu i Krajewie w Nadleśnictwie Dwukoły. Obie te zagrody są już zbudowane i przechodzą ostatnie odbiory; finalizowane są formalności związane z tym, by mogły zamieszkać w nich zwierzęta.

"Przewóz żubrów do innym miejsc to wyzwanie - trzeba takie zwierzęta wytypować, uśpić na określony czas, bezpiecznie przewieźć" - wyliczył Krawczyk.

Komisja, która w ostatnich dniach listopada badała i oceniała stado żubrów z Puszczy Boreckiej, zasugerowała także, że zwierzęta pochodzące z Mazur mogłyby zostać przesiedlone do Hiszpanii. "To są na razie plany i sugestie. Jeśli by miało do tego dojść, to stanie się to pod koniec przyszłego roku" - powiedział Krawczyk. Zastrzegł jednocześnie, że w tej sprawie nic nie jest jeszcze przesądzone.

Stado żubrów żyje w Puszczy Boreckiej od kilkudziesięciu lat. Zwierzęta żyją na wolności, ale kilka z nich przebywa w zagrodzie pokazowej we wsi Wolisko na skraju puszczy. W sezonie turystycznym zagrodę mogą odwiedzać turyści.

Na Mazurach żubry żyją również w Puszczy Rominckiej; zwierzęta te trafiły tam ze stada w Puszczy Boreckiej. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska