Choinka w Bibliotece Uniwersyteckiej zachwyca nie tylko studentów

2023-12-07 08:23:18(ost. akt: 2023-12-06 15:31:47)

Autor zdjęcia: Biblioteka Uniwersytecka

Ma niemal 4 metry wysokości i składa się z 19 okręgów, na których umieszczono około 2200 rulonów z papierowych gazet, częściowo ozdobionych złotą farbą. Taka jest tegoroczna, wyjątkowa choinka, którą podziwiać można w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie.
Ten ekologiczny projekt wpisuje się w filozofię "zero waste" i podkreśla zmieniający się świat mediów, gdzie papierowe dzienniki ustępują miejsca cyfrowym wydaniom.

Prace nad choinką rozpoczęły się kilka tygodni temu, a największym wyzwaniem było wypracowanie unikatowego pomysłu, który łączyłby w sobie tematykę biblioteczną, wiedzę i element zaskoczenia.

Fot. Biblioteka Uniwersytecka

— Trochę zatoczyliśmy koło. Zaczynaliśmy od choinki z książek a zakończyliśmy na gazetach. A to dwie takie podstawowe rzeczy, które są w każdej bibliotece — mówi autorka koncepcji na stworzenie tegorocznego drzewka, Elżbieta Stawska z Biblioteki Uniwersyteckiej. — Mieliśmy też szczęście, że dwa tygodnie wcześniej magicznie dostaliśmy masę czasopism przeznaczonych na makulaturę, które mogliśmy wykorzystać.

Nad projektem pracowały trzy osoby. Zaś nad ustawieniem choinki i wykończeniem tego niezwykłego dzieła - w sumie siedem.

— Zastanawialiśmy się, czy efekt będzie taki, jak to sobie wymarzyliśmy. I chyba taki jest! Jesteśmy bardzo zadowoleni. Kolejny raz chcieliśmy zrobić coś fajnego, by pokazać, że biblioteka to wcale nie jest nudne miejsce. Pracują tu osoby, którym się chce i które chciałyby wyjść do ludzi, zaprosić ich do siebie w trochę inny sposób niż po to, by wypożyczyć książkę. A poza tym - to ogromna satysfakcja stworzyć coś, co wielu osobom bardzo się podoba — dodaje.

Fot. Biblioteka Uniwersytecka

Choinka z gazet jest częścią świątecznej tradycji Biblioteki UWM. A wszystko zaczęło się w 2011 roku.

— Mieliśmy już choinki z książek, szuflad katalogowych, kart katalogowych, z origami, płyt CD, z dyskietek, komputerów czy butelek po wodzie mineralnej. Była też specjalna choinka na dwudziestolecie Uniwersytetu — przypomina Maciej Rynarzewski z Sekcji Promocji Biblioteki UWM. — To dziewiąta taka choinka, która wypisuje się w ten nasz cykl. Ale powiem szczerze, że w następnym roku chcielibyśmy jakoś podsumować to. Co roku podkreślamy, że strasznie trudno jest wymyślić coś nowego i nie wiemy, jaka będzie kolejna choinka czy będzie w ogóle. Ale w tym roku wspięliśmy się na szczyt naszej kreatywności.

źródło: UWM FM