Pierwsze komentarze po zwycięstwie antyislamskiej partii Geerta Wildersa w wyborach parlamentarnych w Holandii

2023-11-23 16:05:24(ost. akt: 2023-11-23 16:05:34)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Lewica i organizacje muzułmańskie są zaniepokojone i „zszokowane” zwycięstwem prawicowej i antyislamskiej Partii Wolności (PVV) Geerta Wildersa w wyborach parlamentarnych. Wildersowi gratuluje za to prawica. „Nadchodzi wiatr zmian!” – napisał na portalu X premier Węgier Viktor Orban.
Według najnowszych danych Ipsos z godziny 22.00 wynika, iż PVV zdobyła 35 mandatów, wyprzedzając zjednoczoną lewicę (PvdA/GroenLinks), która uzyskała 25 miejsc w izbie niższej parlamentu oraz liberałów (VVD), którzy zdobyli 24 miejsca.

Pojawiły się już pierwsze komentarze po historycznym zwycięstwie Partii Wolności.

Pieter Omtzigt, najpopularniejszy polityk kraju i lider partii Nowa Umowa Społeczna (NSC), która zdobyła 20 mandatów, zasugerował już współpracę z PVV.

— Weźmy na siebie odpowiedzialność — powiedział lider NSC i pogratulował Wildersowi zwycięstwa.

Liderka farmerskiej partii BBB, która zwyciężyła w marcowych wyborach do rad wojewódzkich, a obecnie zdobyła siedem mandatów, Carolin van der Plas, powiedziała, że będzie rozmawiała z Wildersem o współtworzeniu nowego rządu.

Tymczasem na lewicy panują grobowe nastroje. Były przywódca Zielonych (GroenLinks) Jesse Klaver powiedział, że jest zszokowany wynikiem wyborów.

— Wygrała partia, która wyklucza tak wiele osób — mówił Klaver.

— Będziemy bronić demokracji — zapowiedział natomiast w emocjonalnym wystąpieniu lider listy zjednoczonej lewicy Frans Timmermans. Powiedział on, że lewa strona musi się zjednoczyć.

— Zajmijmy wspólne stanowisko przeciwko dyskryminacji, wykluczeniu i biedzie — mówił do swoich zwolenników Timmermans.

Również organizacje muzułmańskie w Niderlandach są zaniepokojone zwycięstwem PVV.

— Niepokój i strach są bardzo duże — powiedział agencji ANP Habib el Kaddouri z Partnerstwa na rzecz Marokańskich Holendrów (SMN).

Tymczasem Wildersowi pogratulował premier Węgier. „Nadchodzi wiatr zmian!” – napisał na na portalu X Viktor Orban.

Wilders stał się jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w Holandii przede wszystkim ze względu na swoje ostre stanowisko wobec islamu, popieranie zakazu noszenia nikabu i burki, a także krytykę Unii Europejskiej. Opowiada się on również za wystąpieniem Niderlandów z UE.

Komentatorzy tłumaczą zwycięstwo Partii Wolności złagodzeniem języka jej lidera. Podczas gdy jeszcze niedawno Wilders proponował utworzenie ministerstwa ds. deislamizacji kraju, to obecnie twierdzi, że islamizacja nie jest już głównym problemem Niderlandów.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)