Putin weźmie udział w szczycie G20

2023-11-20 15:27:38(ost. akt: 2023-11-20 15:28:00)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Prezydent Rosji, Władimir Putin, jest rozważany jako potencjalny uczestnik nadchodzącego wirtualnego szczytu G20 - podała agencja Reutera, powołując się na informacje prezentera rosyjskiej telewizji państwowej, Pawła Zarubina. Planowane wydarzenie ma odbyć się w przyszłym tygodniu i będzie pierwszym, w którym weźmie udział nowy stały członek grupy - Unia Afrykańska.
Prezenter rosyjskiej telewizji państwowej, Paweł Zarubin, udostępnił informację o możliwym udziale prezydenta Władimira Putina w przyszłotygodniowym wirtualnym szczycie G20 poprzez media społecznościowe. Agencja Reutera przekazała tę informację w niedzielę. Zarubin zauważył, że będzie to "pierwsze wydarzenie od dłuższego czasu", w którym Putin weźmie udział obok zachodnich liderów.

Według agencji informacyjnej RIA Novosti, wirtualny szczyt G20 ma się odbyć w środę.

Wcześniejszy szczyt G20 miał miejsce we wrześniu tego roku w Nowym Delhi. Prezydent Putin nie uczestniczył w nim, a Kreml tłumaczył to jego "zajętym kalendarzem". Zdaniem Zarubina, nadchodzący szczyt będzie wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ po dłuższym czasie obejmie zarówno udział Putina, jak i zachodnich przywódców.

Nieobecność prezydenta Rosji na międzynarodowych spotkaniach od kilku miesięcy związana jest z nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny 17 marca 2023 roku. Putinowi zarzuca się popełnienie zbrodni wojennych na terenie Ukrainy. Każdy jego wyjazd do kraju sygnatariusza Statutu Rzymskiego, ustanawiającego trybunał, niesie ze sobą ryzyko aresztowania.

G20 powstała po kryzysie finansowym w 2008 roku, mając na celu zapewnienie stabilności i ciągłości systemów gospodarczych i finansowych. Grupa reprezentuje łącznie około dwie trzecie światowej populacji, 90 proc. globalnego PKB i 80 proc. światowego handlu. Ze względu na brak stałych struktur, G20 nie jest formalną organizacją międzynarodową, a jej decyzje nie mają charakteru prawnie wiążącego dla członków.

Początkowo skład grupy obejmował 19 państw oraz Unię Europejską. Jednak na ostatnim szczycie G20 w Nowym Delhi podjęto decyzję o dodaniu nowego stałego członka - Unii Afrykańskiej, która zrzesza 55 państw.