Karuzela stanowisk w Urzędzie Miasta Olsztyna ruszyła. Kto na wiceprezydenta? Kto na sekretarza?

2023-10-30 17:27:04(ost. akt: 2023-10-30 15:13:48)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyn to prawdopodobnie fenomen na skalę Polski, jeśli chodzi o zmiany na stanowisku wiceprezydenta miasta. Nie każdy samorząd może pochwalić się tym, że w trakcie jednej kadencji zmienili się dokładnie wszyscy wiceprezydenci miasta. A do końca kadencji jeszcze pół roku.
W Olsztynie nieprzerwanie od 2009 roku rządzi prezydent Piotr Grzymowicz. Podczas tej stosunkowo długiej kadencji naturalnie musiało dojść do kilku zmian personalnych w składzie najbliższych współpracowników prezydenta. Fenomenem okazała się jednak obecna kadencja, w której na przestrzeni zaledwie trzech lat zmienili się dokładnie wszyscy zastępcy prezydenta.

Od 2018 roku kadencja samorządu lokalnego trwa pięć lat. Osoby, które wybraliśmy do rządzenia regionem w 2018 roku powoli więc szykują się do zbliżających się wyborów, które zostały zaplanowane na wiosnę 2023 roku.

Niecałe pięć lat temu, kiedy było wiadomo, że na fotelu prezydenta Olsztyna ponownie zasiądzie Piotr Grzymowicz nikt się jednak nie spodziewał, że żaden z mianowanych wtedy wiceprezydentów nie dotrwa na swoim stanowisku do kolejnych wyborów. W 2018 roku do grona zastępców prezydenta Olsztyna zaliczali się Ryszard Kuć (KO), Halina Zaborowska-Boruch i Ewa Kaliszuk (również KO). Taka obsada wynikała z koalicji zawartej pomiędzy Piotrem Grzymowiczem i wprowadzonymi przez niego radnymi a Koalicją Obywatelską, dzięki której urzędujący prezydent ma pewną większość głosów w Radzie Miasta Olsztyna.

Jako pierwszy ze swoim stanowiskiem pożegnać musiał się Ryszard Kuć (KO). Oficjalne przyczyny jego odejścia nie są podawane, jednak nieoficjalnie mówi się, że ma to wiązek z cofnięciem rekomendacji partyjnej ze strony Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy, że Ryszard Kuć był głównym rywalem Jacka Protasa w wewnętrznych wyborach na przewodniczącego regionalnych struktur. Wybory zakończyły się wygraną posła z Lidzbarka Warmińskiego, a tuż po nich Kuć stracił swoje stanowisko.

Kucia zastąpił Grzegorz Wieczorek (również KO), jednak swoje obowiązki pełnił zaledwie kilka miesięcy. Przyczyny jego odejścia nie są publicznie znane, jednak po jego odejściu Piotr Grzymowicz nie znalazł kolejnego zastępcy i sam przejął jego obowiązki.

Ze swoim stanowiskiem rozstała się również Halina Zaborowska-Boruch, która przez wiele lat była bliską współpracowniczką prezydenta Piotra Grzymowicza. Wiceprezydent została nowym prezesem SM "Jaroty" zastępując na tym stanowisku Romana Przedwojskiego. Jej miejsce w ratuszu zajęła Justyna Sarna-Pezowicz, która pełni swoje obowiązki do dziś.

Wybory do Senatu w Olsztynie zakończyły się wygraną kandydatki paktu senackiego z ramienia KO - Ewy Kaliszuk. Wieloletnia wiceprezydent Olsztyna, która w dużej mierze była odpowiedzialna za edukację wkrótce odbierze mandat senatorski. Sukces Kaliszuk oznacza również fakt, że prezydent Piotr Grzymowicz musi szukać za nią zastępstwa. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, będzie to Sylwia Rembiszewska-Piątek, która obecnie jest dyrektorem Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta Olsztyna.

Na obsadę również czeka jedna z najważniejszych posad w ratuszu, czyli sekretarz miasta. Stanisław Gorczyca, który do tej pory pełnił tą funkcję również jest jednym z wygranych wyborów parlamentarnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Obecnie nie wiadomo, kto zajmie jego stanowisko.

Karol Grosz