Operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji możliwe za dwa lata

2023-10-19 21:44:24(ost. akt: 2023-10-19 21:45:58)

Autor zdjęcia: Pixabay

Za dwa lata będą możliwe bardziej skuteczne i bezpieczne operacje mózgu przy użyciu sztucznej inteligencji - twierdzą brytyjscy neurochirurdzy. Odbywają się już symulacje takich zabiegów.
Operacje mózgu, na przykład usunięcia guza, wymagają ogromnej precyzji i są stosunkowo bardziej ryzykowne, przydają się zatem w ich przypadku wszelkie usprawnienia. Dotyczy to szczególnie tzw. miejsc krytycznych w mózgu oraz tych w pobliżu naczyń krwionośnych, których uszkodzenie grozi poważnymi powikłaniami.

Specjaliści z University College London twierdzą, że kolejnym przełomem w rozwoju neurochirurgii może być sztuczna inteligencja (AI). Wiadomo już, że dzięki niej łatwiej jest operować przysadkę mózgową, kontrolującą wydzielanie wielu ważnych hormonów.

"Zbyt oszczędna operacja guza sprawia, że nowotwór nie zostanie w całości usunięty. Jeśli z kolei posuniesz się zbyt daleko, można uszkodzić tę krytyczną strukturę" - zwraca uwagę w wypowiedzi dla BBC News dr Hani Marcus z Narodowego Szpitala Neurologii i Neurochirurgii (Wielka Brytania).

Brytyjscy neurochirurdzy pracują nad systemem sztucznej inteligencji, który przeanalizował już ponad 200 filmów wideo z zapisem operacji przysadki mózgowej. Twierdzą, że w ciągu 10 miesięcy zgromadzono w niej podobne doświadczenia, jakie neurochirurg zdobywa w okresie 10 lat praktyki.

"Neurochirurdzy z takim doświadczeniem, jak moje, z pomocą sztucznej inteligencji, są w stanie lepiej rozpoznać granice operacji, których nie można przekroczyć" - przekonuje dr Marcus. - "Za kilka lat będziemy dysponować sztuczną inteligencją, która +widziała+ więcej operacji, aniżeli jakikolwiek człowiek w ciągu całego swego życia".

Dr Marcus jest jednym z lekarzy ćwiczących na symulatorach wykonywanie operacji neurochirurgicznych z użyciem AI. W zespole tym jest też dr Nicolas Newell. Specjalista twierdzi, że dzięki AI jest w stanie lepiej przewidzieć kolejne etapy operacji.

"Sztuczna inteligencja znacznie zwiększa wydajność każdej osoby - obojętnie, czym się zajmuje" - stwierdza Viscount Camrose, odpowiedzialny za wykorzystanie AI w rządzie brytyjskim. - "To jest coś takiego, że każdy może dzięki niej stworzyć własną wersję Marvela".

Nad wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie w Wielkiej Brytanii pracują 22 uniwersytety. AI wykorzystywana jest już w wielu dziedzinach medycyny, szczególnie w diagnostyce obrazowej. Przyspiesza analizę uzyskanych zdjęć, jak też zwiększa poprawność ich odczytu.

W radioterapii nowotworów wykazano, że sztuczna inteligencja zwiększa precyzję zabiegu. Pozwala skuteczniej niszczyć guza w większym stopniu oszczędzając zdrowe tkanki pacjenta. W radioterapii ma to kluczowe znaczenie. Na dodatek AI przyśpiesza wykonanie zabiegu nie pogarszając jego jakości. (PAP)