Leśnicy z Warmii i Mazur chcą zebrać 80 ton żołędzi na nasiona

2023-10-16 09:15:51(ost. akt: 2023-10-16 09:51:14)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Leśnicy z nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Olsztynie chcą zebrać tej jesieni 80 ton żołędzi - mówi rzecznik Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak. Przyznaje, że w tym roku zbiór jest łatwiejszy z powodu mniejszej populacji dzików i słabszej konkurencji o ten leśny owoc.
Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak poinformował, że leśnicy będą zbierali żołędzie z dębów szypułkowego i bezszypułkowego.

— Leśnicy z nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Olsztynie planują zebrać tej jesieni 80 ton żołędzi. W bieżącym roku zbiór jest łatwiejszy niż w poprzednich latach, ponieważ zmniejszyła się konkurencja ze strony dzików o ten leśny owoc. ASF mocno osłabił i zdziesiątkował populację dzików — wskazał Pietrzak.

Zbiór żołędzi odbywa się w specjalnie do tego celu wyznaczonych fragmentach lasu, które leśnicy nazywają drzewostanami nasiennymi.

— Drzewostany te wyróżniają się bardzo dobrą jakością i zdrowotnością, co gwarantuje, że sadzonki wyhodowane z żołędzi zebranych w tych lasach będą również silne i zdrowe — podkreślił Pietrzak.

Po zebraniu próbki żołędzi będą wysyłane do oceny związanej ze zdrowotnością nasion oraz tzw. zdolnością ich kiełkowania. Następnie żołędzie poddawane są spławianiu.

— Spławianie polega na wsypaniu nasion do dużego naczynia (np. beczki) wypełnionego wodą. W wyniku tego nasiona, które są suche lub uszkodzone przez owady, wypłyną na wierzch. Nasiona zdrowe opadną na dno — wyjaśnił Pietrzak.

Następnym zabiegiem, jakiemu będą poddawane żołędzie, jest tzw. termoterapia.

— Polega ona na 2,5-odzinnej kąpieli żołędzi w specjalnych do tego celu przeznaczonych kotłach w wodzie o temperaturze 41 stopni Celsjusza — poinformował rzecznik.

Adam Pietrzak wyjaśnił, że taki zabieg ma zabić grzyby pasożytnicze, które występują na nasionach. Jak dodał, po przeprowadzeniu spławiania i termoterapii oraz uzyskaniu pozytywnej oceny, żołędzie będą gotowe do wysiania w szkółce leśnej. Część z nich będzie wysiana jesienią, a reszta zostanie przechowana w specjalnych chłodniach przez zimę będzie wysiana wiosną.

Średnio z jednego kilograma żołędzi można wyhodować około 125 sztuk sadzonek.

— Przeliczając to przez 80 ton nasion zebranych w bieżącym roku uzyskujemy liczbę 10 mln szt. sadzonek — wyliczył rzecznik. I dodał, że sadzonki te za dwa, trzy lata - bo tyle czasu trwa hodowla roślin w szkółce leśnej - zostaną posadzone w lasach olsztyńskich nadleśnictw.

Rzecznik olsztyńskich lasów przyznał, że ilość zbieranych żołędzi, a więc i hodowanych sadzonek dębowych, z roku na rok zwiększa się.

— Wynika to z wprowadzania do olsztyńskich lasów coraz większej ilości gatunków liściastych, a więc i dęba — przyznał Pietrzak.

Jesienią leśnicy zbierają również szyszki bukowe.

— Jednak stare powiedzenie leśników mówi, że jak jest urodzaj na dęba, to nie ma na buka. Sprawdza się również w tym roku — powiedział Pietrzak. Przyznał jednocześnie, że przy odrobinie szczęścia może uda się leśnikom zabrać 2 tony szyszek.

Na plantacji nasiennej w Nadleśnictwie Susz leśnicy zbierają też lipę. W planach mają zbiór 100 kg nasion.

źródło: PAP/Joanna Kiewisz-Wojciechowska


W poniedziałkowym (16 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Według sondażu wygrywa opozycja
PiS wygrało wybory do Sejmu z wynikiem 36,8 proc. Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc., Trzecia Droga – 13 proc., Lewica – 8,6 proc., a Konfederacja – 6,2 proc. Wszystkie te komitety uzyskały mandaty poselskie – wynika z sondażu Ipsos. Bezpartyjni Samorządowcy uzyskali 2,4 proc. Frekwencja wyniosła 72,9 proc.

Teraz chroni nas 3 tysiące kamer
— Bariera elektroniczna na granicy polsko-rosyjskiej zapewni bezpieczeństwo i ochronę interesów Rzeczypospolitej — powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w otwarciu Centrum Nadzoru bariery elektronicznej w Kętrzynie.

Deszcz pieniędzy dla przedsiębiorców
Wielkie pieniądze trafią do przedsiębiorców z Warmii i Mazur. A chodzi na początku o kwotę 220 mln zł, bo pula środków, która zostanie rozdysponowana w formie pożyczek i poręczeń, będzie znacznie większa. To będzie duże wsparcie.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl