Prof. Czauderna: nowotwory staną się pierwszą przyczyną zgonów w Polskim społeczeństwie

2023-10-13 10:44:32(ost. akt: 2023-10-13 10:45:27)
Gospodarzem V Forum Onkologicznego w Ełku (31 III 23) był prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz

Gospodarzem V Forum Onkologicznego w Ełku (31 III 23) był prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz

Autor zdjęcia: MCH

Według prognoz długoterminowych nowotwory staną się pierwszą przyczyną zgonów w Polskim społeczeństwie - powiedział w piątek prof. Piotr Czauderna. Dodał, że rocznie mamy dziś 180 tys. zachorowań na nowotwory a 100 tys. osób umiera. Według statystyk, w 2030 r. liczba przypadków wzrośnie o 30 proc.
W czasie piątkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia szef Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP powiedział, że "choroby onkologiczne są dziś przyczyną numer dwa zgonów Polaków".

"Rocznie mamy 180 tysięcy zachorowań na nowotwory a 100 tys. osób umiera. Statystyki pokazują, że w perspektywie siedmiu lat - w 2030 r. liczba przypadków wzrośnie o 30 proc" - poinformował profesor. Zwrócił uwagę, że "wzrost zachorowań w dużej mierze będzie dotyczył także ludzi młodszych".

"Według prognoz długoterminowych nowotwory staną się pierwszą przyczyną zgonów w Polskim społeczeństwie, także to pokazuje, że jest to obszar, w który musimy inwestować" - powiedział przewodniczący Rady do Spraw Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

Zaznaczył, że "obecny konkurs to jest szansa na kolejny skok jakościowy w polskiej onkologii". "To jest dziesięć razy więcej niż w 2015 r. Ministerstwo Zdrowia przeznaczało na wszystkie inwestycje. To jest także mniej więcej tyle, ile środki infrastrukturalne wyniosły w całej wieloletniej poprzedniej perspektywie unijnej" - powiedział prof. Czauderna.

Dodał, że "dzięki zwiększeniu budżetu w konkursie odsetek sukcesu wnioskodawców jest bardzo podobny w konkursie pediatrycznym i onkologicznym - wynosząc nieco ponad 60 proc.".

Zwrócił uwagę, że "tylko dwa województwa nie otrzymały środków". "Beneficjentem konkursu jest bardzo wiele podmiotów" - dodał.(PAP)