Wojewoda Artur Chojecki otrzymał medal od Wspólnoty Polskiej

2023-10-13 09:20:49(ost. akt: 2023-10-14 18:31:30)
Wojewoda Artur Chojecki otrzymał medal Wspólnoty Polskiej z rąk prezesa Piotra Bonisławskiego.

Wojewoda Artur Chojecki otrzymał medal Wspólnoty Polskiej z rąk prezesa Piotra Bonisławskiego.

Autor zdjęcia: archiwum

Miłość do Kresów jest wpisana w serca Polaków. Wie o tym wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który w czwartek gościł Kongres „Rzeczpospolita Kresowa”. Za starania na rzecz Polonii i Polaków za Granicą został odznaczony przez Wspólnotę Polską.
Czwartkowa uroczystość w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie miała charakter gali kongresowej. Poprzedniego dnia uczestnicy Kongresu spotkali się w Ostródzie, gdzie dyskutowali nad sposobami popularyzacji historiii, ludzi i kultury kresowej.

Podczas gali w Olsztynie medale 30lecia Wspólnoty Polskiej otrzymali: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz Gimnazjum im. J. Kraszewskiego w Wilnie (Vilniaus Juzefo Ignacijaus Kraševskio Gimnazija) — szkoła z polskim językiem wykładowym, mieszcząca się w Nowej Wilejce, wschodniej dzielnicy Wilna.

— To dla mnie wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie do nieustannego działania na rzecz kresowian. Jestem bardzo wzruszony i dumny z tego wyróżnienia — powiedział wojewoda Artur Chojecki odbierając medal Wspólnoty Polskiej.

Wojewoda Artur Chojecki podczas swojego wystąpienia zapowiedział m.in. utworzenie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku części poświęconej kulturze kresowej. — Chcemy, żeby powstała rekonstrukcja kresowego zaścianka szlacheckiego — poinformował Artur Chojecki.

Podczas olsztyńskiej gali Kongresu zostały przedstawione założenia Kampanii „Poznaj Kresy” składająca się z m.in. programu szkół patronackich i Młodzieżowych Klubów Miłośników Kresów oraz wyjazdów edukacyjnych. Wykład programowy na gali wygłosił dr Adam Hlebowicz, zaś w części artystycznej wystąpił zespół Melodia z Wilna oraz Joanna Moro, która otrzymała także Akt Powołania na Ambasadora Projektu.

— Chcemy uruchomić swoistą sztafetę pokoleń. Projekt „Poznaj Kresy”, który będziemy realizować pozwoli, żeby starsi ludzie, zrzeszeni w różnego rodzaju towarzystwach miłośników Wilna, Wołynia, Podola przekazywali tę swoją miłość do Kresów młodemu pokoleniu — wyjaśnia Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Stanisław Kryściński

Pełna relacja z Kongresu Kresowego do przeczytania w poniedziałkowym (16 października) wydaniu "Gazety Olsztyńskiej".

Źródło: Gazeta Olsztyńska