Z portalu Diety NFZ korzysta blisko 800 tysięcy osób. Niedawno powstał nowy plan żywieniowy dla kobiet

2023-10-11 07:12:53(ost. akt: 2023-10-11 08:26:16)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Na portalu Diety NFZ pojawił się nowy program żywieniowy przygotowany specjalnie dla kobiet z zespołem policystycznych jajników. Z diet od Narodowego Funduszu Zdrowia korzysta już ponad 780 tysięcy osób. Portal jest bezpłatny i oferuje przepisy na zdrowe, proste i smaczne dania, które można przygotować samodzielnie w domu.
Portal Narodowego Funduszu Zdrowia promuje zdrowe nawyki żywieniowe i wspiera osoby z chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniej diety. Przepisy mają za zadanie pokazać jak w prosty i szybki sposób przygotować zdrowe i smaczne posiłki.

Portal oferuje:
— 11 planów żywieniowych opartych na diecie DASH (dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia)
— możliwość indywidualnego doboru planu żywieniowego do preferencji użytkownika
— plan żywieniowy dla całej rodziny
— listę zakupów do przepisów z planu żywieniowego
— ponad 8 tysięcy przepisów opracowanych przez dietetyków
— kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami
— artykuły z poradami na temat zdrowego odżywiania
— e-booki z przepisami.

Bez logowania można pobrać bezpłatny jadłospis na 3 dni. Po założeniu konta użytkownik otrzymuje menu na 28 dni.

Korzystanie z portalu Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatne. Podobnie jak wszystkie materiały edukacyjne, które można znaleźć i pobrać.

— Stale rozwijamy nasz portal diety.nfz.gov.pl. Pojawiają się w nim nowe i praktyczne funkcjonalności. Poszerzamy również ofertę planów żywieniowych i bazę przepisów, w już dostępnych jadłospisach. To, co wyróżnia Diety NFZ, to przepisy przygotowane specjalnie dla osób z konkretnymi problemami zdrowotnymi, np. dla osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy chorych na otyłość — podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niedawno w portalu pojawiły się nowe przepisy w planie DASH Cukrzyca i nowy plan żywieniowy DASH PCOS.

Plan DASH PCOS powstał z myślą o kobietach ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników. W tej chorobie odpowiednia dieta może wspomóc leczenie i zmniejszyć ryzyko powikłań. Głównym założeniem tej diety jest zadbanie o zaopatrzenie organizmu w składniki odżywcze o działaniu przeciwzapalnym i niskim indeksie glikemicznym.

Z portalu diety.nfz.gov.pl korzysta już ponad 780 tysięcy osób. 35 proc. użytkowników, którzy pobierają jadłospisy, to osoby, których BMI jest prawidłowe. Oznacza to, że mimo prawidłowej wagi, chcą dbać o swoje nawyki żywieniowe. 33 proc. użytkowników to osoby, które mają nadwagę. 48 proc. naszych użytkowników deklaruje, że ich aktywność fizyczna jest niska, a 25 proc. zaznacza jej całkowity brak.