Silny wiatr na Warmii i Mazurach. Dwie osoby poszkodowane

2023-10-07 15:31:50(ost. akt: 2023-10-07 15:36:05)
Dziś od rana na Warmii i Mazurach bardzo mocno wieje.

Dziś od rana na Warmii i Mazurach bardzo mocno wieje.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego (najniższego) stopnia przed silnym wiatrem. Alert dotyczy niemal całego terenu woj. warmińsko-mazurskiego.
Dzisiaj od rana mocno wieje — możemy przekonać się o tym na własnej skórze. Niestety żywioł, który często bagatelizujemy jest bardzo groźny dla naszego zdrowia i życia.

Dzisiejsze podmuchy wiatru na Warmii i Mazurach przyniosły ze sobą dwa bardzo niebezpieczne zjawiska. W Ornecie (pow. lidzbarski) kilka minut po godz. 12 zwaliła się ściana budynku inwentarskiego, pod której gruzami została uwięziona jedna osoba. Na szczęście poszkodowany został wydobyty spod gruzów przed przyjazdem służb i zabrany do szpitala na obserwację.

W Marszałkach (pow. kętrzyński) o godz. 12:30 drzewo przewróciło się prosto na kobietę. Poszkodowana została zabrana do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Od godz. 8.00 do godz. 14.00 odnotowano 227 zdarzeń atmosferycznych. Olsztyn 39, Olecko 21, Pisz 18, Giżycko 18, Mrągowo 18, pozostałe powiaty poniżej 15 zdarzeń.

Jak uchronić się przed silnym wiatrem? Oto kilka wskazówek:

Śledź prognozę pogody: Zawsze warto sprawdzić prognozę pogody, aby być świadomym nadchodzących warunków atmosferycznych, w tym silnych wiatrów. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio się przygotować i być bardziej świadomy zagrożeń.

Ubieraj się odpowiednio: W przypadku silnych wiatrów ważne jest, aby ubrać się odpowiednio. Noszenie ciepłego i dobrze przylegającego do ciała ubrania oraz odpowiedniej odzieży przeciwwiatrowej, takiej jak wiatrówki i kurtki, pomoże Ci utrzymać ciepło i ograniczyć działanie wiatru na twoje ciało.

Unikaj dużych obszarów otwartych: Gdy wiatr jest silny, staraj się unikać obszarów otwartych, gdzie jesteś bardziej narażony na działanie wiatru. Szukaj schronienia w budynkach lub za naturalnymi przeszkodami, takimi jak wzgórza lub drzewa.

Trzymaj się z dala od niebezpiecznych przedmiotów: Silny wiatr może przewracać przedmioty, takie jak drzewa, słupy energetyczne czy znaki drogowe. Trzymaj się z dala od potencjalnie niebezpiecznych obszarów i unikaj zbliżania się do tych obiektów.

Ostrożna jazda: Jeśli jesteś kierowcą, bądź szczególnie ostrożny podczas silnych wiatrów. Wiatr może wpływać na stabilność pojazdu, zwłaszcza podczas jazdy na autostradach i mostach. Trzymaj obie ręce na kierownicy i utrzymuj bezpieczną prędkość.

Zamknięcie okien i drzwi: W domu warto zamknąć okna i drzwi, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń wywołanych wiatrem, a także, aby utrzymać ciepło w pomieszczeniach.

Przygotuj awaryjny zestaw: Warto mieć awaryjny zestaw gotowy w przypadku nagłego załamania pogody. W zestawie tym powinny znajdować się niezbędne rzeczy, takie jak latarka, baterie, woda pitna, żywność, koce i lekarstwa.

Słuchaj ostrzeżeń i zaleceń: Jeśli otrzymasz ostrzeżenie przed silnym wiatrem lub innymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi, zawsze słuchaj rad i zaleceń lokalnych służb meteorologicznych oraz władz.

Warto pamiętać, że silne wiatry mogą być niebezpieczne, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności i rozważanie swoich działań, aby uniknąć ryzyka i zagrożeń dla zdrowia i życia. Jeśli wiesz, że w twojej okolicy często występują silne wiatry, zawsze warto być przygotowanym i znać lokalne procedury bezpieczeństwa.