Radny Olsztyna ma pomysł na oszczędzanie energii. "To można zrobić szybko"

2023-10-05 12:10:05(ost. akt: 2023-10-05 13:56:52)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dni są coraz krótsze i chłodniejsze a noce dłuższe. Oznacza to nie mniej nie więcej niż to, że nadeszła jesień. Dla samorządu oznacza do duże wydatki na energię i ogrzewanie. Sposobu na oszczędzenie tego pierwszego szuka radny Tomasz Głażewski.
Gmina Olsztyn obecnie zarządza dziesiątkami budynków, z których każdy trzeba ogrzać i oświetlić. To nie tylko urzędy, ale także budynki zajmowane przez jednostki kultury, obiekty sportowe czy przede wszystkim... szkoły, które pochłaniają mnóstwo energii elektrycznej. Zdaniem radnego Tomasza Głażewskiego (KO) istnieje sposób, aby dość znaczną część energii elektrycznej zaoszczędzić.

— W budynkach publicznych będących własnością samorządu np. takich jak szkoły ilość opraw oświetleniowych może sięgać kilkuset sztuk. Najczęściej są to nadal oprawy z tradycyjnymi świetlówkami. Co generuje dosyć znaczne koszty energii elektrycznej w okresie jesienno-zimowym — zauważa radny Tomasz Głażewski.

Radny napisał do prezydenta Olsztyna interpelację, w której proponuje rozwiązanie na oszczędzanie energii.

— Czy brana jest pod uwagę wymiana opraw na znacznie bardziej energooszczędne
oświetlenie LED? Czy mamy możliwość skorzystania z programów które zapewniłyby
dofinansowanie takich inwestycji? Wymiana na oświetlenie LED pozwoliłaby na
oszczędności energii sięgające 50% przy zachowaniu podobnych parametrów jakości światła — proponuje radny prezydentowi Olsztyna.

W rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" radny przyznał, że w jednej szkole może być nawet 800 oprawek "starego typu". — Wymiana ich na ledowe nie dość, że byłaby tańsza w eksploatacji, to jeszcze świetlówki trzeba by było zdecydowanie rzadziej wymieniać — zauważa Tomasz Głażewski.

Aktualnie radny czeka na odpowiedź prezydenta. Do tematu wrócimy.

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. und #3111516 5 paź 2023 19:35

  To tak oczywiste, że niepotrzebna jest Sorbona a tylko pieniądze i chęci. Koszty szybko się zwrócą bo niekiedy wystarczy wymienić tylko źródła światła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja. #3111507 5 paź 2023 15:53

  W większości przypadków nie ma potrzeby wymiany całych opraw, wystarczy wymienić żarówki na ledowe. To samo ze świetlówkami - są w sprzedaży świetlówki (rury) ledowe pasujące nawet do najstarszych opraw.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Gandalf Iławecki #3111504 5 paź 2023 14:59

  Ciekawe że zazwyczaj "przypadkiem" przy takiej wymianie, dochodzi do negatywnej zamiany barwy światła z "ciepłego" na "zimne", szkodliwe dla cyklu dobowego człowieka a dzieci w szczególności.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz