Pół tysiąca uczniów z Olsztyna zaśpiewało hymn Polski

2023-10-03 16:04:00(ost. akt: 2023-10-03 15:01:58)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ponad pół tysiąca uczniów Szkoły Podstawowej nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej w Olsztynie zaśpiewało wczoraj hymn Polski i dwie najbardziej znane pieśni patriotyczne — Gaude Mater Polonia i Rotę.
Uczniowie SP30 wzięli udział w Ogólnopolskim konkursie "Do hymnu", który po raz szósty jest organizowany przez Narodowe Centrum Kultury. SP30 jako jedyna szkoła z Olsztyna zakwalifikowała się do tegorocznej edycji, jednym z wymagań było to, żeby hymn państwowy oraz dwie wybrane pieśni patriotyczne zaśpiewała w tym samym czasie co najmniej połowa uczniów. Chór z SP30 liczył 518 uczniów klas II-VI, co znacznie przewyższa 50 proc. uczniów placówki.

— Czasu mieliśmy mało a wyzwanie było ogromne — przyznaje Maria Racewicz, dyrygentka, która odpowiadała za przygotowanie klas 2-3 — O konkursie dowiedzieliśmy się w pierwszej połowie września a przygotowania trwały około trzy tygodnie. Cały proces polegał na tym, że oprócz nauki samych słów i melodii tłumaczyliśmy uczniom również o czym są te pieśni — mówi nauczycielka.

Wraz z Marią Racewicz, która przygotowywała klasy 2-3 nad edukacją uczniów ciężko pracowała także Martyna Sułkiewicz, odpowiadająca za klasy 4-6.

— Wszystko wyszło fantastycznie. Jestem bardzo dumna z naszych uczniów, którzy stanęli na wysokości tego trudnego zadania — dodaje Maria Racewicz.

Karol Grosz