Kolejne Drogowe Odcinki Lotniskowe na Warmii i Mazurach będą zmodernizowane

2023-09-30 08:00:00(ost. akt: 2023-09-29 13:49:33)

Autor zdjęcia: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Będziemy modernizować kolejne Drogowe Odcinki Lotniskowe (DOL), jest to niezwykle ważne jeśli chodzi o gotowość bojową Sił Powietrznych - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że ćwiczenia z wykorzystaniem Drogowych Odcinków Lotniskowych będą cykliczne.
Od 25 do 29 września na Drogowym Odcinku Lotniskowym (DOL) drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy Ruskowem a Przeździękiem Wielkim (woj. warmińsko-mazurskie) trwa wojskowe ćwiczenie pod kryptonimem Route 604. DOL to odcinek drogi wybudowany w ten sposób, by w razie potrzeby mógł posłużyć jako prowizoryczne lotnisko dla samolotów wojskowych.

Szef MON odwiedził w piątek (29 września) żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniu.

Jak przypomniał, ostatnio takie ćwiczenie na Drogowym Odcinku Lotniskowym odbyło się 20 lat.

— Wtedy jeszcze Siły Powietrzne nie dysponowały F16, więc można powiedzieć, że mamy do czynienia z debiutem F16, które operują z takich przygodnych warunków — podkreślił Błaszczak. Dodał, że Drogowy Odcinek Lotniskowy między Ruskowem a Przeździękiem Wielkim został zmodernizowany w latach 2020-2022.

— Kolejne drogowe odcinki lotniskowe będziemy modernizować. Postawiłem polecenie dowódcom, by przedstawili rekomendacje, które kolejne należy zmodernizować do takiego stanu, jak tu: długość pasa 2,5 km, szerokość 36 m. To pozwala na lądowanie i obsługę kilku samolotów. To jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o gotowość bojową sił powietrznych — wskazał minister obrony narodowej.

Zapowiedział, że takie ćwiczenie będzie prowadzone cyklicznie.

— W przyszłym roku zapewniam, że w tym ćwiczeniu będą brały udział również samoloty FA-50 — dodał szef MON.

Ćwiczenie ROUTE 604 jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego i ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej, aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowanie nawet po zniszczeniu macierzystej bazy.

PAP

kmz/ mml/ godl/