Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poprawia bezpieczeństwo na Warmii i Mazurach

2023-09-29 09:08:08(ost. akt: 2023-09-29 13:26:43)

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn

Oprócz dużych inwestycji na warmińsko-mazurskich drogach krajowych GDDKiA realizuje mniejsze zadania w ramach rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024. Podejmowane działania są ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar.
W styczniu zostały zakończone prace przy doświetleniu przejść dla pieszych w Braniewie, Gromie, Pasymiu, Występie, w Szczytnie oraz Wielbarku. 12 września została podpisana umowa na doświetlenie przejść dla pieszych w gminach Barczewo, Dywity, Dobre Miasto, Gietrzwałd, Olsztyn, Purda i Stawiguda.

Na wykonanie dokumentacji projektowej czekają przejścia dla pieszych w gminach Biała Piska, Ruciane Nida, Giżycko, Miłki, Mrągowo, Ryn, Węgorzewo, Pozezdrze, Pisz, Elbląg, Gronowo Elbląskie, Braniewo, Ostróda, Olsztynek, Nidzica, Grunwald, Miłomłyn, Iława, Kisielice i Lubawa.

Na etapie przetargów na wykonanie prac znajdują się przejścia na terenie gmin Ełk, Gołdap, Kowale Oleckie, Mikołajki, Orzysz, Bisztynek, Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Kolno, Dźwierzuty, Jedwabno, Pasym, Rozogi, Wielbark, Piecki, Szczytno i Świętajno.

Docelowo około 800 przejść dla pieszych w blisko 600 lokalizacjach zostanie doświetlonych przy pomocy dedykowanych latarń lub poprzez zwiększenie parametrów oświetlenia istniejącego. Dodatkowo wybudowane zostanie oświetlenie na dojazdach do przejść jako tzw. strefy przejściowe, jeżeli nie ma istniejącego oświetlenia lub jest ono nienormatywne.

Zostało wybudowane już blisko 2 km chodników. Ku końcowi zmierza budowa 8 km dróg rowerowych realizowanych w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej. Powstały trzy ronda – w Olecku, Rożentalu i w okolicy Dywit.

Fot. GDDKiA Olsztyn

Na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu DK59 i ulicy Leśnej w Mrągowie wybudowaliśmy sygnalizację świetlną. Na etapie prac projektowych znajduje się rondo w Gietrzwałdzie na DK16.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024 ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. PBID wskazuje rodzaje działań, które są potrzebne do wykonania, aby sieć dróg krajowych w Polsce była dostosowana technicznie i organizacyjnie do potrzeb użytkowników.

W województwie warmińsko-mazurskim w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024 34 zrealizowano zadania na odcinkach o łącznej długości 25,5 km. Koszt wszystkich zadań to około 180 milionów złotych.