Ile zarabiają świeżo upieczeni absolwenci w Olsztynie?

2023-09-28 13:30:24(ost. akt: 2023-09-28 12:16:34)

Autor zdjęcia: pixabay

Z najnowszych danych opracowanych przez ekspertów wynika, że absolwenci olsztyńskich uczelni mogą liczyć na 4 372 zł wynagrodzenia. W porównaniu do poprzedniego roku to… wzrost o 164 złote
Zarobki absolwentów w Olsztynie, którzy właśnie ukończyli szkoły wyższe i wchodzą na rynek pracy, są niższe od przeciętnego wynagrodzenia o prawie dwa tysiące złotych.

Eksperci Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, największego programu płatnych staży w Polsce, w którym biorą udział firmy z całego kraju, przeanalizowali dane zebrane w ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych w Olsztynie. Wynika z nich, że absolwenci, którzy ukończyli studia w 2021 r. zaraz po uzyskaniu dyplomu zarabiali średnio 4 372,30 zł brutto ze wszystkich źródeł. W tym czasie średnie wynagrodzenie w stolicy warmińsko-mazurskiego wynosiło 5 902,66 złote.

Olsztyn w połowie rankingu pod względem zarobków
Analiza przeprowadzona przez Program Kariera pokazuje, że zarobki świeżo upieczonych absolwentów olsztyńskich uczelni uplasowały się na piątym miejscu w zestawieniu dwunastu miast. Były wyższe niż w Trójmieście (4 288,59 zł), Lublinie (4 050,61 zł), Krakowie (4 052,48 zł), Łodzi (4 237,93 zł), Poznaniu (4 350,57 zł) oraz Bydgoszczy i Toruniu (4 130,45 zł).

Na najwyższe wynagrodzenie mogli liczyć absolwenci stołecznych uczelni - średnio to 5 309,57 zł. O prawie 460 złotych mniej dostawali na start absolwenci szkół wyższych z Górnego Śląska i Zagłębia. Ich przeciętne zarobki to 4 850,97 zł. Osoby, które właśnie zamknęły za sobą drzwi uczelni wrocławskich, otrzymywały od pracodawców 4 616,24 zł miesięcznie.

— Wielu studentów podejmuje pracę jeszcze podczas pobierania nauki i fakt, że dopiero co zdobyli wyższe wykształcenie wcale nie oznacza, że są nowicjuszami na rynku pracy. Ważne jest, żeby już na studiach brać udział w stażach i w ten sposób zdobywać doświadczenie. Warto przy tym wybierać najlepsze staże w danej branży, nawet jeśli odbywają się w innych miastach niż Olsztyn — mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Licencjaci i magistrzy
Świeżo upieczeni absolwenci olsztyńskich uczelni z tytułem licencjata zarabiali przeciętnie 4 023,62 złotych. To mniej niż średnia dla badanych miast wynosząca 4 057,52 złotych. Ci, którzy ukończyli studia drugiego stopnia, już dużo lepiej – ich średnie pensje to 4 909,49 zł. To więcej niż absolwenci jednolitych studiów magisterskich, których średnia wynagrodzeń wyniosła 3 806,82 złotych.

— Kształcenie magistrów w trybie jednolitym dotyczy tylko wybranych kierunków. Absolwenci kierunków medycznych i weterynaryjnych otrzymują na wczesnych etapach kształcenia niższe stawki niż ogół studentów. Wbrew stereotypowi, również początkujący prawnicy i psycholodzy nie zarabiają wiele — tłumaczy Marian Owerko.

W Olsztynie płace wyższe niż rok wcześniej
W Olsztynie odnotowano w 2021 r. wzrost wynagrodzenia osób, które właśnie się obroniły, podobnie jak w pięciu innych badanych ośrodkach miejskich. Wzrost odnotowany w Olsztynie wyniósł 164,10 zł. Licencjaci z tego miasta utracili 118,63 zł, ale nastąpił znaczący wzrost w wynagrodzeniu magistrów – aż o 572,37 zł w porównaniu do koleżanek i kolegów, którzy obronili się rok wcześniej.

— Rok 2021 to był czas pandemii. Jako organizatorzy Programu Kariera, największej tego typu inicjatywy w Polsce zrzeszającej wiele firm, wyraźnie widzimy, że to przede wszystkim młodych ludzi dotknęła sytuacja na rynku pracy wywołaną przez COVID-19. Uczestnictwo w stażach branżowych, również poza rodzinnym miastem, umożliwia zdobycie nowych umiejętności i wyższego wynagrodzenia — wyjaśnia Marian Owerko.

I dodaje, że budowanie kariery to proces długotrwały. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że rzadko kiedy moment odebrania dyplomu uczelni pokrywa się ze zmianami ścieżki zawodowej.

— Sęk w tym, żeby zawodową przygodę zacząć w miarę wcześnie i lata studiowania wykorzystać na sprawdzenie się w różnych zawodach i branżach. To nie tylko sposób na zdobycie doświadczenia, ale także na znalezienie odpowiedzi na pytanie „Co chcę robić w życiu?”. Wydatnie w tym pomagają staże, które mają odpowiednio skonstruowany program, zapewniają opiekę na uczestnikami i pozwalają osadzić zawodowe obowiązki w szerszym kontekście. To właśnie dzięki temu mogą być wstępem do wielkiej kariery — mówi Marian Owerko.

Źródło. mat. pras.