Olsztyn stanie się fabryką piłkarskich talentów? Wkrótce ruszy ogromna inwestycja w sport

2023-09-27 20:30:00(ost. akt: 2023-09-27 15:00:40)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyn obecnie dysponuje bardzo ograniczoną liczbą boisk piłkarskich, na których skutecznie można szkolić dzieci i młodzież. To niestety podcina skrzydła młodym talentom, które z powodu ograniczeń infrastrukturalnych przedwcześnie kończą swoje kariery, a w najlepszym wyjeżdżają z miasta. Niedługo się to zmieni.
To już pewne, w miejscu obecnego stadionu Warmii przy ul. Sybiraków na olsztyńskim Zatorzu powstanie ośrodek szkolenia piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Ten nowoczesny obiekt będzie fenomenem na skalę Warmii i Mazur, a nawet północno-wschodniej Polski.

W ramach projektu realizowanego przez gminę Olsztyn przy ul. Sybiraków powstaną cztery pełnowymiarowe boiska piłkarskie: dwa z nawierzchnią trawiastą, dwa ze sztuczną. Dodatkowo w tym miejscu zostanie wybudowane również pełne zaplecze techniczno-socjalne i duży parking. Młodzi piłkarscy adepci piłkarscy będą mieli do swojej dyspozycji budynki socjalne, magazynowe i szatnie. Wszystkie boiska, jak i sam teren obiektu będzie w pełni oświetlony.

— W Olsztynie to właśnie piłka nożna jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych wybieraną przez najmłodszych, dlatego ta inwestycja jest dla miasta bardzo ważna — mówi przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Po remoncie boiska na Dajtkach widzimy, jak ważne jest inwestowanie w infrastrukturę sportową w Olsztynie — mówi Wojciech Krztoń, wieloletni sędzia, obecnie olsztyński działacz sportowy — Sam jestem ojcem dwóch synów, którzy trenują w Olsztynie. Boisko na Dajtkach jest często oblegane przez trzy lub nawet cztery drużyny juniorskie w jednym czasie, gdzie idealny stan rzeczy to oczywiście jedna drużyna na jednym boisku — zauważa Wojciech Krztoń.

— Jako radni możemy się cieszyć, że jeszcze w tym roku podejmiemy korki formalne w kierunku rozpoczęcia tej inwestycji — mówi radny Paweł Klonowski.

Inwestycja na ul. Sybiraków jest dopiero na etapie wczesnego planowania, więc jej koszty nie są jeszcze znane. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku radni Olsztyna zmienią plan zagospodarowania przestrzennego dla działki pod inwestycje, która może znacznie odmienić olsztyński sport.

Według różnych szacunków aktualnie w Olsztynie w drużynach juniorskich może się szkolić nawet tysiąc dzieci. Największą szkółką niezmiennie jest akademia olsztyńskiego Stomilu, gdzie regularnie uczęszcza około 500 dzieci.

Jednym z minusów tej inwestycji będzie konieczność przeniesienia kultowego już pchliego targu w inne miejsce. Aktualnie jeszcze rozmowy na ten temat nie są prowadzone, a przyszła lokalizacja targowiska nie jest jeszcze znana.

Karol Grosz