MOPS w Olsztynie ogłosił zmianę w świadczeniach opiekuńczych

2023-09-28 08:00:00(ost. akt: 2023-09-28 08:59:30)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie poinformował, że już niedługo zmianie ulegną zasady dotyczące uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku dla opiekuna.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 roku o świadczeniu wspierającym zakłada przebudowę od 1 stycznia 2024 roku dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez:

— wprowadzenie do systemu prawnego nowego świadczenia - świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku powyżej 18 roku życia,
— zmiany w warunkach przyznawania funkcjonującego obecnie świadczenia pielęgnacyjnego,
— likwidację specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Świadczenie wspierające to nowy rodzaj świadczenia. Będzie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, a uprawnionymi do niego będą osoby z niepełnoprawnościami, które skończyły 18 lat i uzyskają decyzję, która ustala poziom potrzeby wsparcia.


W czwartkowym (28 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Nasi gapowicze mają ponad 3 miliony długu
Szacuje się, że każdego dnia bez biletu podróżuje około 10 proc. klientów transportu zbiorowego. Standardowy gapowicz to mężczyzna w wieku 35-44 lat. Kobiety stanowią zaledwie 20 proc. gapowiczów.

Olsztyńska katedra otrzymała dotację na kwotę 3,5 mln złotych na zabytki.Olsztyńska katedra z dofinansowaniem na zabytki
Proboszcz olsztyńskiej konkatedry pod wezwaniem Św. Jakuba nie kryje radości. Parafia otrzymała 3,5 mln zł dofinansowania na kontynuowanie rozpoczętych już prac konserwatorskich. To jedna z 137 dotacji, które z drugiej edycji Programu Odbudowy Zabytków trafią na Warmię i Mazury.

Magda OrłowskaByłam psiarą, stałam się kociarą
To najczęściej ludzie się winni niedoli zwierząt. Ale również ludzie niosą im pomoc. Nagroda przyjaciela zwierząt „Cztery łapy” trafia w ręce osób, dla których los zwierzaków nie jest obojętny. W tym roku otrzymała ją m.in. kocia Fundacja Per Mondo.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl