"Tyle co nic" - film nagrany na Warmii i Mazurach z nagrodami na gdyńskim festiwalu

2023-09-26 20:33:47(ost. akt: 2023-09-26 15:29:02)

Autor zdjęcia: warmia.mazury.pl

Debiutancki obraz Grzegorza Dębowskiego zdobył pięć nagród w konkursie głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niemal wszystkie zdjęcia do filmu realizowane były na Warmii, w Godkach, Barczewku, Nowej Wsi, Jedzbarku, Łomach, Szałstrach, Odrytach i Rejczuchach.
Jury pod przewodnictwem Filipa Bajona, znakomitego scenarzysty, reżysera filmowego i teatralnego uhonorowało TYLE CO NIC następującymi nagrodami:

• Złotym Pazurem za odwagę formy i treści w kategorii „Inne Spojrzenie”,
• Za scenariusz (Grzegorz Dębowski),
• Za debiut reżyserski (Grzegorz Dębowski),
• Za drugoplanową rolę kobiecą (Agnieszka Kwietniewska) ex aequo z Kingą Preis (film ŚWIĘTO OGNIA)
• Za główną rolę męską (Artur Paczesny).

TYLE CO NIC to trzymający w napięciu dramat społeczny osadzony w realiach dzisiejszej polskiej wsi. Jest głęboko przejmującym filmem, krzykiem rozpaczy, a nawet więcej, protestem. Protestem przeciwko upadkowi polskiej wsi!

To obraz merytorycznie, emocjonalnie i mentalnie z bogatym przesłaniem. Mało znani aktorzy, co jest wartością samą w sobie, czynią filmową opowieść nadzwyczaj prawdziwą.

Wśród nich aktorzy olsztyńscy m.in. Artur Steranko, Cezary Ilczyna, Radek Hebal, Marian Czarkowski, Elżbieta Grad, Marcin Kiszluk , Grzegorz Gromek, Elżbieta Cupriak, Marcin Tyrlik.

Niemal wszystkie zdjęcia do filmu realizowane były na Warmii, w Godkach, Barczewku, Nowej Wsi, Jedzbarku, Łomach, Szałstrach, Odrytach i Rejczuchach gdzie w marcu 2023 roku ekipa intensywnie pracowała przez 17 dni.

— Warmia jest bardzo ważną częścią tego projektu i mam poczucie,, że wszyscy wrośliśmy w tę Warmię Tęsknimy za tym czasem, kiedy tam byliśmy — wspominała pracę na planie filmu TYLE CO NIC, kierowniczka produkcji Agnieszka Skalska.

— Nie kryję radości z faktu, że u nas powstał tak ważny film — stwierdził marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. — Cieszy mnie to, iż w produkcję tę zaangażowanych zostało siedmioro olsztyńskich aktorów. Ale najbardziej cieszy mnie docenienie tego filmu przez festiwalowe jury, które obsypało go deszczem nagród. Nie po raz pierwszy to mówię, że dofinansowywanie produkcji filmowych przez samorząd województwa za pośrednictwem Regionalnego Funduszu Filmowego nie jest wydatkiem, a inwestycją. Zyskują na tym nie tylko twórcy filmowi i polskie kino, ale i region i to zarówno w płaszczyźnie promocyjnej jak i gospodarczej.

Koproducentem filmu jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który ze środków samorządu województwa wsparł produkcję. Zapewnił też pomoc organizacyjną.

Pięć nagród,które zdobył film TYLE CO NIC zwiększyło liczbę nagrodzonych filmów dofinansowanych przez WMFF do 83.