Bohater z ełckiej promenady nagrodzony za ocalenia dziecka

2023-09-23 17:00:00(ost. akt: 2023-09-23 00:25:47)

Autor zdjęcia: UM w Ełku

Władze Ełku doceniły młodego mieszkańca miasta, Bartka Stelmacha, który na promenadzie uratował topiące się dziecko. Bartkowi dzielnej postawy osobiście pogratulował prezydent Andrukiewicz.
Władze Ełku doceniły młodego mieszkańca miasta, Bartka Stelmacha, który na ełckiej promenadzie uratował topiące się dziecko. Bartkowi dzielnej postawy osobiście pogratulował prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz, który wcześniej poprzez media społecznościowe poprosił anonimowego wtedy wybawcę topiącego się dziecka o kontakt i zaprosił do siebie. Do takiego spotkania doszło.

— Bartek jest bardzo skromnym młodym człowiekiem. Na co dzień pracuje w biurze w jednej z ełckich firm. W sobotę wraz z dziewczyną w kawiarni świętowali jej urodziny. Spacerując promenadą, zwrócili uwagę na pływające kaczki, których ruch wprawiał jezioro w drobne falki, ale jego uwagę przykuł większy krąg i plusk. Zobaczył tam chłopca w ubraniu, który widać, że nie miał gruntu pod wodą. Bartek choć zaskoczony, bez wahania wskoczył do wody, sam wszedł po pas, by wyjąć tego malucha. Chłopiec był wystraszony. Bartek uspokoił dziesięciolatka, powiedział, żeby już się niczego nie bał, zapytał się, czy nic go nie boli. Do Bartka podeszły starsze panie, żeby wesprzeć i się zapytać, co się wydarzyło. A całą sytuację widziało kilkoro ełczan. W tym czasie maluch pobiegł na plac zabaw i zniknął. Z relacji wynika, że w pobliżu nie było rodziców czy opiekunów malca. Ujmujące jest to, że Bartek, wskakując do wody, miał świadomość, że sam nie umie dobrze pływać. Historia zakończyła się pięknie. Dużą rolę w tej historii odegrała dziewczyna Bartka, świętująca swoje urodziny Paulina Kosakowska wspierała go i czuwała, która też zachowała zimną krew i opanowanie, pomagając chłopcu. Jesteście wspaniali. Podziwiam Was — czytamy na FB prezydenta Andrukiewicza.

— Tragiczna i niespodziewana sytuacja, jaka miała miejsce w sobotnie popołudnie w naszym mieście, postawiła na szali ludzkie życie; postawa pana Bartka uratowała zagrożone życie chłopca. Pracownicy miejskiego ratusza pełni uznania przyłączają się do serdecznych podziękowań panu Bartkowi — podkreślają władze miasta.

Maciej Chrościelewski
fot. UM Ełk