Prorektorzy uczelni technicznych obradują na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

2023-09-23 20:00:00(ost. akt: 2023-09-23 00:52:54)

Autor zdjęcia: UWM

Sztuczna inteligencja i aktywności studenckie - to dwa wiodące tematy spotkania prorektorów uczelni technicznych, które odbywa się w Kortowie. Gospodarzem wydarzenia jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich integruje środowisko akademickie i stwarza forum do dyskusji o bardzo istotnych sprawach związanych z życiem uczelni.

— Tematów związanych z obszarem kształcenia czy spraw studenckich nigdy nie brakuje. Na tej konferencji będziemy mówili o sztucznej inteligencji i jej wpływie na kształcenie akademickie. Ostatni raz widzieliśmy się w tym gronie pięć miesięcy temu i wtedy większość postrzegała ją jako zagrożenie i niebezpieczeństwo, a dzisiaj to podejście zaczyna się zmieniać i ewoluuje w tę stronę, aby uczyć młodych ludzi, co sztuczna inteligencja oferuje i jak w mądry sposób można z niej skorzystać — tłumaczy prof. Paweł Wysocki, prorektor ds. kształcenia UWM.

Tymczasem prorektor ds. studenckich UWM, prof. Sławomir Przybyliński, zapowiadał, że jednym z poruszanych tematów, jeśli idzie o sprawy studenckie, będzie aktywność żaków w organizacjach studenckich.

— Okazuje się, że bardzo często mamy wspólne sprawy i problemy, dlatego staramy się układać program w taki sposób, abyśmy dyskutowali o tym, co nas wszystkich interesuje. Jeśli chodzi o sprawy studenckie, to poruszymy m.in. temat bezpiecznego funkcjonowania w przestrzeni akademickiej oraz współpracy z organizacjami studenckimi. Porównamy nasze doświadczenia z tym, jak to wygląda na uczelniach technicznych i będziemy się zastanawiali, co zrobić, aby zachęcić młodych ludzi do włączania się w życie takich organizacji. To jest bardzo ważne, ponieważ to studenci kreują życie uczelni i bez nich ona by nie istniała — dodał.

Sprawom studenckim będzie poświęcony jeden z trzech paneli dyskusyjnych, który odbędzie się w piątek. Ponadto uczestnicy będą rozmawiali o inkluzywności, równości i bezpieczeństwie oraz o wspomnianej przez prorektora Wysockiego sztucznej inteligencji, a konkretnie szansach i wyzwaniach, jakie stwarza.

— Rozmaite narzędzia typu generatory treści takie jak chat GPT są wyzwaniami w wielu obszarach naszego życia. Z jednej strony chodzi o to, aby skorzystać z możliwości, jakie one dają, a z drugiej ograniczyć ich negatywne skutki. Chcemy poświęcić sporo czasu na dyskusję o tym — zauważył prof. Wojciech Łużyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Prof. ZUT dr hab. Arkadiusz Terman, prorektor ds. Studenckich z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, zwrócił z kolei uwagę na to, aby znaleźć sposoby na dostrzeżenie tych najaktywniejszych studentów, którzy pracują np. na rzecz samorządu.

— Chcemy dzisiaj rozmawiać o studentach, którzy pracują w samorządzie i często zaniedbują przez to naukę. Chcielibyśmy im pomóc i wynagrodzić pracę społeczną. Takie osoby charakteryzują się żyłką aktywisty, społecznika i poświęcają na to dużo czasu wolnego, ale znajdują się niejako na drugim planie. Ponadto będziemy rozmawiać o wszelkich organizacjach studenckich - kołach naukowych, chórach, zespołach, bo kultura studencka jest bardzo istotna. Nie jest tajemnicą, że studia to nie tylko nauka — dodał prof. Arkadiusz Terman.

Oprócz oficjalnych dyskusji prorektorzy zwiedzą Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Gietrzwałd, gdzie zjedzą obiad w tradycyjnej karczmie warmińskiej. Jak zapewniali nas przybyli do Olsztyna goście, w tego typu nieformalnych sytuacjach rodzą się niekiedy najlepsze pomysły.

źródło: UWM fm


W weekendowym (22-24 września września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

 Dywizja świętuje na Polach Grunwaldu
Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam… Te słowa żołnierz wypowiada tylko raz w życiu, kiedy składa przysięgę wojskową. Taką przysięgę złoży jutro na Polach Grunwaldu prawie 800 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Tłocznia oleju to tylko początek
Umowa na budowę nowoczesnej tłoczni oleju rzepakowego podpisana. Na terenie dawnej kętrzyńskiej cukrowni spółka ORLEN Południe rozpoczyna inwestycję wartą ponad 800 mln zł. Prezes ORLEN-u Daniel Obajtek zdradził, że ma dalsze plany związane z Kętrzynem.

Jacek Kirakowski z tłumaczką Barbarą PardąJesteśmy głusi na Głuchych?
— Czy ja naprawdę jestem inny? — pyta Jacek Kirakowski z Olsztyna, który jest osobą głuchą. I tłumaczy, że Głusi są niepełnosprawni tylko między słyszącymi. Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych. W tym roku przypada 24 września.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl