Dzień bez Samochodu. Olsztyn rezygnuje ze świętowania

2023-09-22 07:51:05(ost. akt: 2023-09-22 09:46:52)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Pixabay

W piątek przypada Dzień bez Samochodu. W wielu miastach z tej okazji, by zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej, można skorzystać z niej za darmo. Jednak Olsztyn do świętowania się nie włącza. Dlaczego?
Rzecznik prasowa olsztyńskiego urzędu miasta Marta Bartoszewicz powiedziała, że nie wystarczy jeden dzień w roku, żeby zachęcić mieszkańców do podróżowania komunikacją miejską.

— Staramy się, żeby transport zbiorowy w Olsztynie był atrakcyjny przez cały rok — podkreśliła.

Dodała, że taką zachętą są "bardzo atrakcyjne ceny biletów okresowych" dla podróżnych, którzy regularnie korzystają z komunikacji miejskiej. Przypomniała, że uczniowie szkół podstawowych w Olsztynie, których rodzice w mieście rozliczają podatki, mogę korzystać z bezpłatnych przejazdów (wystarczy wyrobienie karty miejskiej).

— Ponadto mamy też bardzo rozbudowany system zniżek i ulg w przejazdach — wskazała.

— Do tego mamy rozbudowaną sieć połączeń autobusowych i tramwajowych oraz dużą częstotliwość kursowania naszych pojazdów — podkreśliła rzecznik ratusza. Przypomniała, że system regulowania światłami w mieście tak jest ustawiony, że autobusy i tramwaje są traktowane priorytetowo.

Zachętą do korzystania z komunikacji miejskiej są w ocenie miasta także nowoczesne pojazdy i wiele wygód: biletomaty mobilne i stacjonarne, czy tablice dynamicznej informacji pasażerskiej.

— Do wielu tych udogodnień już się przyzwyczailiśmy, ale pamiętajmy, że jeszcze nie wszędzie są one normą — podkreśliła Bartoszewicz.

(PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska