Nagrody za kilometry. Wraca konkurs dla szkół w Olsztynie

2023-09-19 07:04:19(ost. akt: 2023-09-18 15:36:54)

Autor zdjęcia: pixabay

Trwa akcja "Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem", skierowana do dzieci i młodzieży z olsztyńskich szkół oraz ich rodziców. Jeszcze do piątku (22 września) uczestnicy będą walczyć o atrakcyjne nagrody.
Jak co roku najważniejszym celem przedsięwzięcia jest zachęcenie uczniów do zmiany przyzwyczajeń transportowych. Warto bowiem zamiast z transportu indywidualnego korzystać z alternatywnych jego form. To element kampanii "Zmieniamy przyzwyczajenia".

— Akcja odbywa się na zasadzie rywalizacji szkół, których zadaniem jest zdobycie jak największej liczby "aktywnych kilometrów" — przypomina zastępca prezydenta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. — Kilometry można zdobywać przemieszczając się pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym ekologicznym środkiem transportu.

W tegorocznej odsłonie przedsięwzięcia biorą udział 22 szkoły ze stolicy Warmii i Mazur. Nagrodą dla pięciu najbardziej aktywnych są stacje do naprawy rowerów, które zostaną zamontowane przy placówkach. Najbardziej aktywni uczniowie dostaną indywidualne nagrody - kaski, bidony, lampki, dzwonki i saszetki.

Akcja "Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem" odbywa się trzeci raz. Jest realizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.