Dąbrówka biegnie z duchem fair play i... rozpala motywację!

2023-09-14 22:08:18(ost. akt: 2023-09-14 22:20:35)

Autor zdjęcia: Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Michała Kajki w Dąbrówce/Branżowa Szkoła I Stopnia

BIEGI/// Niewielka Dąbrówka (k. Orzysza) stała się areną biegowych zmagań blisko setki uczniów. Tym razem, wyjątkowo, uczestnicy celowali w coś więcej niż medale i dyplomy. Było i ogólnopolsko, i rodzinnie, a wszystkiemu towarzyszył duch fair play.
Nie mogło być inaczej, bo wydarzenie wpisało się w cykl Bieg Fair Play zainicjowany przez Polski Komitet Olimpijski. Co roku włącza się do niego blisko tysiąc placówek oświatowych i setki tysięcy ich podopiecznych z najróżniejszych stron Polski.

Celem akcji jest promocja idei fair play wśród jak największej liczby uczniów. Wydarzeniu sportowemu mogą towarzyszyć inne inicjatywy o charakterze edukacyjnym – przekonywała przed startem Hanna Wawrowska, szefowa PKOl.

Dodatkowych inicjatyw (tradycyjnie zresztą) w murach miejscowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Michała Kajki oraz popularnej „Branżówce” nie brakowało. Najłatwiejszym do zauważenia był cały szereg wykonanych własnoręcznie przez młodzież plakatów promujących ideę fair play.

Uczniowie musieli się wykazać jednak nie tylko plastycznie, ale i fizycznie. O to, by ich rywalizacja przebiegła możliwie najbezpieczniej i bez kontuzji, zadbała m.in. doświadczona biegaczka – Elżbieta Siergiej.

Nawet się nie zastanawiałam gdy dostałam to zaproszenie. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach dzieci spędzają często zbyt dużo czasu przed komputerami, telefonami etc. Każdy ruch na świeżym powietrzu jest ważny. Tego typu akcje są bardzo istotne, rozpalają motywację. A gdy jest motywacja, to reszta później idzie już „z górki” – mówi wielokrotna medalistka m.in. ekstremalnego Biegu Tygrysa. Podczas obowiązkowej rozgrzewki nie przewidywała „taryfy ulgowej”, choć... śmiechu podczas niej nie brakowało.

Ostatecznie, bez względu na kategorię wiekową, wygrał… każdy, kto dotarł do linii mety.

Priorytetem nie były trofea. Cieszę się, że wielu młodych jeszcze pełniej dostrzegło to, co kryje się za duchem fair play. Szanowanie innych niezależnie od różnic czy pochodzenia. Docenianie trudności związanych z osiąganiem celów, a także radzenie sobie z porażkami w sposób godny i szlachetny – przekonuje Barbara Kaźmierczak, nauczycielka wychowania fizycznego w Dąbrówce, znana m.in. z lat występów na szczeblu Ekstraklasy w piłce ręcznej.

Mamy nadzieję, że Bieg Fair Play stanie się tradycją w naszej szkole i jeszcze wielokrotnie będziemy mieli okazję wspólnie promować zasady fair play i zdrowego stylu życia – podsumowuje kadra Z-SP i „Branżówki”.

Kamil Kierzkowski