Na Warmię i Mazury wracają burze. Gdzie może być niebezpiecznie?

2023-09-13 09:27:44(ost. akt: 2023-09-13 13:04:40)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem dla północno-zachodniej części kraju. Synoptycy ostrzegają też przed upałem w centrum Polski.
W środę (13 września) rano IMGW opublikował ostrzeżenia pierwszego stopnia o burzach z gradem dla woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, północnej części woj. lubuskiego i wielkopolskiego oraz wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego.

W tych miejscach prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h. Miejscami może spaść grad.

Synoptycy wydali też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami dla centralnej Polski. Ostrzeżenia obejmują woj. łódzkie, śląskie, znaczną część woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego oraz część woj. opolskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

W tym regionie IMGW prognozuje temperatura maksymalna w dzień od 28 stopni Celsjusza 31 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy od 13 do 16 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

źródło: PAP/ Bartłomiej Figaj


We wtorkowym (12 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Ten las poszedł pod topór, bo był przeszkodą lotniczą. Teraz szpeci wjazd do Olsztyna [ZDJĘCIA]
Wjeżdżając do Olsztyna od strony Dajtek, nie sposób nie zauważyć tego, co zostało po wyciętym lesie. To nie teren pod inwestycję, jak mogłoby się wydawać. Te drzewa zakończyły swój żywot, bo znalazły się w złym miejscu w złym czasie.

Niesamowite odkrycia archeologiczne
To, jak bardzo ważne jest dbanie o historię, doskonale wiedzą archeolodzy, którzy w Muzeum w Grunwaldzie zaprezentowali swoje nowe odkrycia z pola bitwy. Wystawa wręcz zapiera dech w piersiach.

Kolejny atak wilków? Miały zagryźć kota
Wilki co jakiś czas dają o sobie znać, atakując zwierzęta gospodarskie, a nawet domowe. Nie brakuje jednak opinii, że te ataki mogą być sprawką nie wilków, ale dziko żyjących psów. Jakkolwiek by było, lepiej dobrze zabezpieczyć żywy inwentarz, a domowe zwierzęta nie puszczać wolno.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl