Szmyhal straszy Polskę konsekwencjami za utrzymanie embarga na zboże. "Ukraina będzie zmuszona zwrócić się do WTO"

2023-09-13 06:36:45(ost. akt: 2023-09-13 06:41:21)
Premier Ukrainy Denys Szmyhal

Premier Ukrainy Denys Szmyhal

Autor zdjęcia: Fratria

Premier Ukrainy Denys Szmyhal ostrzega, że Ukraina zwróci się do arbitrażu Światowej Organizacji Handlu (WTO) w przypadku, gdy Polska będzie po 15 września blokować eksport ukraińskiego zboża. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki już zapowiedział, że Polska utrzyma zakaz wwozu zboża z Ukrainy.
Pomimo wojny i rosyjskiej blokady naszych portów Ukraina wypełnia swoje zobowiązania wynikające zarówno z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, jak też reguł WTO. Nie mamy zamiaru szkodzić polskim rolnikom. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wsparcie Polaków i polskich rodzin!

— napisał na Twitterze Denys Szmyhal.

Jednak w przypadku naruszenia prawa handlowego w interesie populizmu politycznego przed wyborami, Ukraina będzie zmuszona zwrócić się do arbitrażu WTO w celu uzyskania odszkodowania za naruszenie norm GATT

— dodał premier Ukrainy.

Zakaz importu produktów żywnościowych z Ukrainy


Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja 2023 roku w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. państw przyfrontowych jest dozwolony.

W ubiegłym tygodniu w Brukseli odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej zajmującej się kwestią importu ukraińskiego zboża. W jej skład wchodzą dyplomaci i przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Podczas posiedzenia Polska po raz kolejny postulowała przedłużenie obowiązującego zakazu importu czterech produktów rolnych z Ukrainy po 15 września. Za przedłużeniem zakazu opowiadają się również Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria.

Premier Mateusz Morawiecki w orędziu poinformował, że Polska po 15 września utrzyma całkowity zakaz przywozu ukraińskiego zboża.
Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl