Na konta rodziców i opiekunów z Warmii i Mazur wpłynęło ponad 40 milionów złotych

2023-09-08 09:11:22(ost. akt: 2023-09-07 16:02:55)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

W ciągu dwóch miesięcy na Warmii i Mazurach rodzice i opiekunowie złożyli ponad 101 tysiące wniosków o „300 plus”. Kwota wypłaconego świadczenia to ponad 40 milionów złotych.
W całym kraju wpłynęło 2,7 miliona wniosków, a na konta rodziców i opiekunów trafiło ponad 1 mld 77 mln złotych.

— Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na każde uczące się dziecko do ukończenia przez nie 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – do ukończenia 24 lat. Kwota świadczenia to 300 zł. Na wypłatę świadczenia mogą też liczyć uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Świadczenie nie obejmuje dzieci uczących się w tzw. zerówkach oraz studentów — wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Środki z programu „Dobry start” mogą być przeznaczone za zakup podręczników, przyborów szkolnych czy inne rzeczy potrzebne do nauki.

Wniosek o „300 plus” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.

— Rodzice, którzy złożyli poprawnie wypełniony wniosek o 300 plus do końca sierpnia, otrzymają środki do końca września. Ci, którzy złożą wnioski w kolejnych miesiącach, otrzymają świadczenie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Ważne, aby nie przegapić ostatecznego terminu składania wniosków, bo inaczej świadczenie przepadnie — dodaje rzeczniczka.

Anna Grabowska przymina, ze o 300+ na każde uczące się dziecko można wnioskować do końca listopada. Złożenie wniosku po tym terminie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20 roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności.


W czwartkowym (7 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

 Ile jeszcze kierowcy będą czekać na remont drogi przez Las Miejski?Droga sama się nie naprawi
Czy droga 51 przez olsztyński Las Miejski zostanie przebudowana? To marzenie tysięcy kierowców, którzy jeżdżą tędy codziennie. Już wiemy, co ich czeka, bo jest odpowiedź prezydenta Olsztyna na propozycję wójta gminy Dywity w sprawie wspólnej inwestycji.

Gdzie jest u nas niebezpiecznie?
Jakie miasta w naszym regionie są niebezpieczne? To zależy jakie przestępstwa weźmiemy pod uwag. Jeżeli wszystkie, to strach się bać w Nidzicy i Gołdapi. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę największą liczbą przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych na 1000 mieszkańców, to otrzymamy już inne wyniki.

Setne urodziny sanitariuszki „Basi”
Pani kapitan Wanda Bortkiewicz ps. Basia skończyła sto lat! Była sanitariuszką i łączniczką w oddziałach Armii Krajowej dowodzonych przez „Kmicica” i „Łupaszkę”. Jej patriotyczna postawa stanowi dziś wzór dla kolejnych pokoleń.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl