W Olsztynie może ruszyć specjalna strefa energetyczna

2023-09-07 14:06:22(ost. akt: 2023-09-07 14:06:29)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała na forum w Karpaczu, że od następnego roku w północnej Polsce miałyby ruszyć specjalne strefy energetyczne. Inwestorzy, którzy zużywają dużo energii mogliby liczyć na niższe ceny energii.
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wskazała, że te strefy dedykowane byłyby bardzo specyficznym inwestorom, o szczególnym profilu, którzy zużywają dużo energii. Dodała, że takie przedsięwzięcia mogłyby liczyć na niższe ceny energii.

Pełnomocnik powiedziała, że liczy na to, iż specjalne strefy energetyczne zaczną funkcjonować od 1 stycznia.

— Projekt jest gotowy i już jest wdrażany — wskazała.

Według niej strefy byłyby dużym impulsem inwestycyjnym, ponieważ firmy decydując się na inwestycje, biorą pod uwagę, ile będą płacić za energię.

Wstępna lokalizacja specjalnych stref energetycznych to okolice: Słupska, Suwałk, Ostaszewa (dwie strefy, w pobliżu Torunia), Szubina (w pobliżu Bydgoszczy) oraz Olsztyna.

Strefy byłyby przeznaczone dla dużych odbiorców energii elektrycznej, o rocznym zużyciu powyżej 100 GWh oraz planujących budowę magazynów energii.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne tłumaczą, że strefy powstaną w tych rejonach kraju, w których istnieją lub są planowane nowe duże źródła wytwórcze, w tym lądowe farmy wiatrowe lub fotowoltaiczne, morskie farmy wiatrowe oraz elektrownia jądrowa.

Dodano, że inwestor, który zbuduje swój zakład przemysłowy w takiej strefie, będzie mógł liczyć na obniżenie opłaty jakościowej oraz opłaty sieciowej zmiennej, dzięki czemu jego rachunki za energię elektryczną będą mniejsze niż poza strefą energetyczną.

Wyznaczone lokalizacje nie tylko zapewniają dostęp do sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć i 110 kV, lecz także będą dobrze skomunikowane drogowo i kolejowo. W części lokalizacji inwestorzy mogą także uzyskać przyłączenie do sieci Gaz-Systemu.

Według Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, niższe ceny energii dla inwestorów w takich strefach to jest mniej więcej 30 proc. różnicy co do ceny standardowej.

Pełnomocnik dodała, że sześć stref energetycznych to ma być początek i jeśli model okaże się atrakcyjny inwestycyjnie, to będą prowadzone analizy w sprawie wyznaczenia kolejnych.

Uczestniczący w konferencji Włodzimierz Mucha, wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych odpowiedzialny za obszar inwestycji podkreślił, że strefy będą dawać wiele korzyści także dla systemu elektroenergetycznego. Dodał, że w strefach promowane będą takie przedsięwzięcia, które będą przewidywać budowę magazynów energii.

Wiceprezes Gaz-Systemu Paweł Pikus podkreślił, że strefy mają wyróżniać przedsięwzięcia proinnowacyjne. Wymieniał, że chodzi m.in. o obszar elektromobilności, obronności czy bezpieczeństwa.

Dodał, że działania regulacyjne są przygotowane i wdrożone w życie. Przypomniał, że niedawno podpisana została nowela Prawa energetycznego, w której wprowadzono możliwość stosowania tzw. piaskownic regulacyjnych, które Prezes URE będzie mógł zastosować, by umożliwić powstanie specjalnych stref energetycznych.

źródło: PAP/Michał Boroń


W czwartkowym (7 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

 Ile jeszcze kierowcy będą czekać na remont drogi przez Las Miejski?Droga sama się nie naprawi
Czy droga 51 przez olsztyński Las Miejski zostanie przebudowana? To marzenie tysięcy kierowców, którzy jeżdżą tędy codziennie. Już wiemy, co ich czeka, bo jest odpowiedź prezydenta Olsztyna na propozycję wójta gminy Dywity w sprawie wspólnej inwestycji.

Gdzie jest u nas niebezpiecznie?
Jakie miasta w naszym regionie są niebezpieczne? To zależy jakie przestępstwa weźmiemy pod uwag. Jeżeli wszystkie, to strach się bać w Nidzicy i Gołdapi. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę największą liczbą przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych na 1000 mieszkańców, to otrzymamy już inne wyniki.

Setne urodziny sanitariuszki „Basi”
Pani kapitan Wanda Bortkiewicz ps. Basia skończyła sto lat! Była sanitariuszką i łączniczką w oddziałach Armii Krajowej dowodzonych przez „Kmicica” i „Łupaszkę”. Jej patriotyczna postawa stanowi dziś wzór dla kolejnych pokoleń.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl