Policja podsumowała tegoroczne wakacje. Na polskich drogach mniej wypadków i rannych
2023-09-04 20:26:02(ost. akt: 2023-09-04 15:38:13)
Coroczny okres wakacyjny jest intensywnym czasem pracy dla policjantów pionu ruchu drogowego. Każdego dnia w celu zwiększenia bezpieczeństwa kierowców na drogi wyjeżdżało ich około kilku tysięcy. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani również w zapewnienie porządku na drogach.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Podczas tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 4993 wypadki drogowe (mniej o 273 w stosunku do 2022 roku), w których zginęło 445 osób (mniej o 8 w stosunku do 2022 roku), a 5867 osób zostało rannych (mniej o 395 w stosunku do 2022 roku). "Wilczy szaniec" odwiedziło 280 tysięcy turystów. Frekwencja bliska pobicia rekordu
Porównując dane z zeszłego roku, wyniki są lepsze, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, w których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce.
Najczęściej to właśnie nadmierna prędkość i lekceważenie fundamentalnych przepisów ruchu drogowego przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich.
Policjanci od początku wakacji prowadzili również wzmożone kontrole trzeźwości i zatrzymali blisko 21 tysięcy pijanych kierujących.
Policja przypomina, że po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół, dlatego już w drugiej połowie wakacji policjanci rozpoczęli kontrole w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych pod kątem prawidłowości oznakowania dróg prowadzących do szkół i przedszkoli oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających.
Liczba sprawdzeń wyniosła 14680, w tym ponad 1800 wniosków dotyczyło konieczności poprawy infrastruktury, z czego większość z nich została już zrealizowana.
Należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze.
Wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą co trzeba wziąć pod uwagę podczas kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego. Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale również na drodze.
Szybciej zapadający zmrok oraz opady deszczu wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Najwięcej bowiem w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego.
W poniedziałkowym (4 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
Nauczyciele są zawsze gotowi
Nowy rok szkolny, nowe wyzwania. 4 września wybrzmiały pierwsze dzwonki w szkołach. O nastrojach wśród nauczycieli, ich oczekiwaniach i potrzebach rozmawiamy z Elżbietą Szydlik, przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Olsztynie.
PiS przedstawił swoich kandydatów w okręgu olsztyńskim
W sobotę PiS przedstawił listę swoich kandydatów do Sejmu i Senatu w okręgu olsztyńskim. Zgodnie z przewidywaniami otwiera ją minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Drugi na liście jest wojewoda Artur Chojecki. Z trójką kandyduje poseł Iwona Arent.
U nas nie brakuje rąk do pracy fizycznej
Podczas gdy prawie w całej Polsce przedsiębiorcy mają trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych, na Warmii i Mazurach rąk do pracy nie brakuje. Eksperci alarmują jednak, że skokowy wzrost płacy minimalnej przyczynił się do spadku efektywności i dużej rotacji kadr.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez