"Wilczy szaniec" odwiedziło 280 tysięcy turystów. Frekwencja bliska pobicia rekordu

2023-09-04 09:00:15(ost. akt: 2023-09-04 09:50:17)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Około 280 tysięcy osób zwiedziło do końca wakacji dawną kwaterę Hitlera "Wilczy szaniec" w Gierłoży - podało zarządzające tym obiektem Nadleśnictwo Srokowo. Tegoroczna frekwencja jest bliska rekordowym wynikom sprzed pandemii.
Według wyliczeń leśników Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej "Wilczy szaniec" Nadleśnictwa Srokowo od początku roku do końca sierpnia odwiedziło już 280 tysięcy osób.

Położony w lasach koło Gierłoży obiekt jest uważany za jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego wyniku. Wygląda na to, że możemy zbliżyć się do rekordowego wyniku sprzed pandemii, gdy przez cały rok było 330 tysięcy osób. Nasz obiekt coraz więcej oferuje zwiedzającym i to na pewno jakoś roznosi się w świecie. Opinie są dobre, więc przynosi to skutek we frekwencji — powiedział nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

Nadleśnictwo, które zarządza obiektem od 2017 roku, systematycznie modernizuje infrastrukturę służącą obsłudze turystów, wzbogaca ofertę wystawową i edukacyjną.

Od sierpnia turyści mogą oglądać nową multimedialną wystawę "Czas terroru 1939-1945", która oficjalnie zostanie otwarta we wtorek. Opowiada ona o tragicznych skutkach wojny, prezentuje m.in. straty spowodowane przez okrucieństwo zbrodniczych systemów totalitarnych.

Latem leśnicy organizują rekonstrukcje historyczne związane z II wojną światową. W tym roku była to inscenizacja obrony twierdzy brzeskiej w 1939 r. Obejrzało ją 3,7 tys. widzów.

W maju poszerzona została główna ekspozycja "Wolfsschanze 20. 07. 1944" poświęcona nieudanemu zamachowi na życie Adolfa Hitlera, przeprowadzonego przez płk. Clausa von Stauffenberga. Odtworzone wnętrze baraku, w którym doszło do wybuchu, wzbogacono o figury muzealne obu postaci.

Trwa - szacowana na 10 milionów złotych - rozbudowa budynku hotelowo-restauracyjnego. To jedna z niewielu zachowanych w całości historycznych budowli "Wilczego szańca", bo większość pozostałych obiektów wysadzili Niemcy przed nadejściem Armii Czerwonej. W czasie wojny na dole tego budynku mieściły się garaże, a na górze kwaterowała tzw. gwardia przyboczna Hitlera, odpowiadająca za jego bezpieczeństwo.

W ubiegłym roku oddano do użytku nowy budynek obsługi turystów, w którym mieszczą się m.in. umywalnie, pomieszczenia dla matek z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami, sklepik z pamiątkami i kawiarenka.

"Wilczy szaniec" (Wolfsschanze) był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie i centrale dalekopisowe.

Kwatera zajmowała 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

źródło: PAP/ Marcin Boguszewski


W poniedziałkowym (4 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Elżbieta SzydlikNauczyciele są zawsze gotowi
Nowy rok szkolny, nowe wyzwania. 4 września wybrzmiały pierwsze dzwonki w szkołach. O nastrojach wśród nauczycieli, ich oczekiwaniach i potrzebach rozmawiamy z Elżbietą Szydlik, przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Olsztynie.

PiS przedstawił swoich kandydatów w okręgu olsztyńskim
W sobotę PiS przedstawił listę swoich kandydatów do Sejmu i Senatu w okręgu olsztyńskim. Zgodnie z przewidywaniami otwiera ją minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Drugi na liście jest wojewoda Artur Chojecki. Z trójką kandyduje poseł Iwona Arent.

U nas nie brakuje rąk do pracy fizycznej
Podczas gdy prawie w całej Polsce przedsiębiorcy mają trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych, na Warmii i Mazurach rąk do pracy nie brakuje. Eksperci alarmują jednak, że skokowy wzrost płacy minimalnej przyczynił się do spadku efektywności i dużej rotacji kadr.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl