Kartka z kalendarza: dziś piątek, 1 września

2023-09-01 06:42:25(ost. akt: 2023-09-01 07:45:52)

Autor zdjęcia: archiwum Głosu Lubawskiego

Dziś jest piątek, dwieście czterdziesty czwarty dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.44, zachód o godz. 19.26. Imieniny obchodzą: Bronisław, Alicja, Anna oraz August.

659 lat temu papież Urban V wydał bullę potwierdzającą akt fundacyjny Akademii Krakowskiej ogłoszony przez króla Kazimierza Wielkiego.

109 lat temu w Podolszycach, obecnie dzielnica Płocka, urodził się Stefan Niedzielak, kapelan Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, współzałożyciel Rodziny Katyńskiej, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza na Powązkach; zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w nocy z 20 na 21 stycznia 1989 r., najprawdopodobniej w wyniku morderstwa politycznego.

84 lata temu wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września; konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

81 lat temu - w nocy z 1 na 2 września - sowieckie lotnictwo zbombardowało Warszawę, w wyniku nalotu szczególnie ucierpiała Wola.

78 lat temu na Monte Cassino uroczyście otwarto Polski Cmentarz Wojenny.

56 lat temu miała miejsce premiera filmu "Westerplatte" w reżyserii Stanisława Różewicza.

46 lat temu w Los Angeles zmarł Henryk Wars, kompozytor, pianista, dyrygent, pionier jazzu w Polsce; autor muzyki do blisko 51 filmów oraz wielu piosenek, które stały się przebojami, m.in. "Umówiłem się z nią na dziewiątą" i "Miłość ci wszystko wybaczy".

44 lata temu w Gdańsku odsłonięto Pomnik Obrońców Poczty Polskiej.

41 lat temu w Warszawie zmarł Władysław Gomułka, działacz komunistyczny; od 1943 r. przywódca PPR; w latach 1944-1949 wicepremier, minister Ziem Odzyskanych (1945-1949); współodpowiedzialny za wprowadzenie terroru w Polsce; w październiku 1956 r. stanął na czele PZPR; odpowiedzialny za brutalne stłumienie studenckich protestów w 1968 r. i antysemicką nagonkę; zwolennik interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji; w grudniu 1970 r. podjął decyzję o użyciu broni przeciw protestującym robotnikom; 20 grudnia 1970 r. odsunięty od władzy.

35 lat temu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy Stoczni Gdańskiej wezwał do przerwania akcji protestacyjnych.

34 lata temu w wypadku samochodowym w USA zginął Kazimierz Deyna, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy; zawodnik ŁKS Łódź, Legii Warszawa, Manchesteru City i San Diego Sockers; w reprezentacji Polski wystąpił 97 razy, strzelił 41 goli; na mistrzostwach świata w RFN w 1974 r. wspólnie z drużyną zajął trzecie miejsce, złoty medalista olimpijski z Monachium w 1972 r. i srebrny z Montrealu w 1976 r.

31 lat temu w Warszawie zamordowany został Piotr Jaroszewicz, działacz komunistyczny, członek Biura Politycznego KC PZPR, premier PRL w latach 1970-1980.

25 lat temu wszedł w życie nowy Kodeks karny, znoszący m.in. karę śmierci.

16 lat temu w Łodzi zmarł Witold Leszczyński, reżyser, scenarzysta, operator filmowy; autor filmów "Żywot Mateusza", "Konopielka", "Siekierezada" i "Requiem".

# # #

Dzisiaj przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej.

O godz. 4.40 rozpoczną się uroczystości rocznicowe z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Wieluniu. Przewidziano wystąpienie szefa rządu.

Z kolei o godz. 4.45 w uroczystych obchodach na Westerplatte udział weźmie prezydent Andrzej Duda. Planowane jest jego wystąpienie. Głos zabierze również uczestniczący w uroczystościach na Westerplatte szef MON Mariusz Błaszczak. W uroczystościach weźmie udział także marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Wieczorem - o godz. 17 - zaplanowane są z natomiast uroczystości rocznicowe we Frampolu (woj. lubelskie) z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

84 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Tego dnia, jako pierwsze zaatakowane zostały Wieluń i Westerplatte.

# # #

W Kościele obchodzony jest dziś Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, który otwiera okres ekumeniczny nazywany "Czasem dla Stworzenia", który kończy się 4 października w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.

W tym roku przebiegał on pod hasłem "Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój".

W orędziu na ten dzień papież Franciszek zaznaczył, że "polityka, która sprzyja skandalicznemu bogactwu nielicznych, powodując degradację środowiska oznacza koniec pokoju i sprawiedliwości". Ostrzegł, że woda staje się "towarem podlegającym prawom rynku".

Zaapelował, aby wykorzystywać oszczędnie zasoby, praktykować wstrzemięźliwość, utylizować i przerabiać odpady na surowce wtórne oraz korzystać z coraz bardziej dostępnych produktów i usług.

PAP

Galeria zdjęć na dziś: Pierwszy dzwonek w Zespole Szkół w Lubawie - 1 września 2010 roku