Olsztynek idzie w ślady Stawigudy? Miasto chce ruszyć z akcją "Podaj łapę"

2023-08-31 18:17:00(ost. akt: 2023-08-31 15:56:04)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Bezdomnych zwierząt, zwłaszcza kotów w miasteczkach jest bardzo dużo. Olsztynek chce ruszyć z akcją "Podaj łapę", która ma pomóc zwierzętom, jeszcze przed zimą, czyli najtrudniejszym okresem w ciągu całego roku.
W gminie Olsztynek, mieszkańcy często skarżyli się na bezdomne koty, na widok których serce się łamie. Z dobrej woli dokarmiali je i się nimi opiekowali, ale zwierząt robiło się coraz więcej.

Urząd miasta ruszył z pomysłem, jak odciążyć mieszkańców i pomóc zwierzętom.

— Otrzymaliśmy grant od marszałka, który nazywa się "Podaj łapę". W ramach tej akcji otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych, a drugie tyle to nasz wkład własny — mówi burmistrz Olsztynka, Robert Waraksa.

Zadanie nazywa się "Wykonanie zabiegów sterylizacji, kastracji, usług leczenia oraz zapewnienia opieki dla psów i kotów z terenu gminy Olsztynek".

Akcja dotyczy zarówno psów i kotów, ale jak wspomniał burmistrz, w mieście nie ma problemów z psami, natomiast koty łączą się w ogniska i miasto musi szybko reagować.

Jak wytłumaczył Robert Waraksa, w ramach zadania planuje się wykonanie zakresu działań:
— zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt bezdomnych;
— usługi leczenia bezdomnych zwierząt;
— usługi prewencyjnej sterylizacji i kastracji psów i kotów należących do właścicieli z terenów wiejskich;
— opieka nad wolnożyjącymi kotami;
— działania promocyjne wynikające z realizacji projektu.

Miasto podpisało już umowę, a szczegóły dla mieszkańców ogłosi już za kilka dni.

— Cieszymy się, że ruszymy jeszcze w tym roku, bo możemy pomóc wielu zwierzętom jeszcze przed trudnym dla nich okresem, jakim jest zima. Mamy już kilka wytypowanych miejsc, szczególnie na terenie naszego miasta, gdzie wiemy, że tam zbierają się bezdomne koty — dodaje burmistrz .

Jak wskazuje Waraksa, pomoc mieszkańców w tym przedsięwzięciu, jest nieoceniona. To oni mogą zgłaszać zwierzęta, które potrzebują pomocy. Często też mają zaufanie, zwłaszcza kotów, a to ważne, bo one z natury są bardzo nieufne.

— Każdy mieszkaniec, jeśli będzie miał taką potrzebę, będzie mógł skorzystać z tych usług również ze swoim zwierzakiem. Planujemy w całości finansować te zabiegi, ale oczywiście ich liczba będzie ograniczona. Myślimy, że wtedy będzie decydowała kolejność zgłoszeń — tłumaczy Waraksa.

Urząd nie spodziewa się wielkiego zainteresowania, bo większość mieszkańców gminy zdążyła już zrobić taki zabieg albo nie planuje w ogóle tego robić. Jednak w ostatnim czasie temat w ratuszu powrócił, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zrealizować projekt.


W czwartkowym (31 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

 Obecnie w budowie jest odcinek S16 Borki Wielkie – Mrągowo, który ma być gotowy w pierwszym półroczu 2024 roku.   Co z rozbudową S16? Jest najlepsza oferta
Drogowcy dokonali oceny ofert, które wpłynęły na rozbudowę jednego z dwóch odcinków „szesnastki” od Olsztyna do Biskupca. Wiadomo też, że wystąpią o zwiększenie środków na tę inwestycję. Ale co dalej z S16 od Mrągowa do Ełku?

Nauczyciel potrzebny od zaraz
Przed nami trudny powrót do szkoły? W Olsztynie brakuje ponad 150 nauczycieli, a w województwie — ponad 800. Cały czas są oferty pracy dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, anglistów i matematyków. Z brakiem kadry borykają się też przedszkola. Ale najbardziej potrzeba pedagogów i psychologów.

„Solidarność” – to brzmi dumnie!
31 sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności, który przypomina o wydarzeniach sprzed 43 lat, gdy w Gdańsku doszło do podpisania historycznego porozumienia pomiędzy władzami PRL a komitetem strajkowym. Porozumienia, na podstawie którego powstała „Solidarność”.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl