Kartka z kalendarza: dziś czwartek, 31 sierpnia

2023-08-31 07:14:48(ost. akt: 2023-08-31 07:42:03)

Autor zdjęcia: archiwum Głosu Lubawskiego

Dziś jest czwartek, dwieście czterdziesty trzeci dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.45, zachód o godz. 19.29. Imieniny obchodzą: Bohdan, Izabela, Ramona oraz Rajmund.

464 lata temu w Wilnie mistrz Zakonu Kawalerów Mieczowych Gotard Kettler zawarł porozumienie z królem Zygmuntem II Augustem poddając Inflanty pod jego protekcję.

130 lat temu w Kielcach urodził się Władysław Karaś, żołnierz Legionów Polskich i POW, oficer wywiadu WP; na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 r. zdobył brązowy medal w strzelectwie - był to pierwszy medal olimpijski w historii polskiego strzelectwa sportowego; w czasie II wojny światowej oficer ZWZ-AK; rozstrzelany przez Niemców w 1942 r.

111 lat temu we wsi Janowice koło Ostrowca Świętokrzyskiego urodził się Jan Piwnik "Ponury", cichociemny, oficer "Wachlarza", szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej, legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań walczących w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.

103 lata temu podczas wojny polsko-bolszewickiej w bitwie pod Komarowem polska kawaleria odniosła zwycięstwo nad sowiecką 1 Armią Konną.

90 lat temu w miejscowości Biskupin w powiecie żnińskim odkryto pozostałości prehistorycznej osady.

79 lat temu podczas Powstania Warszawskiego rozpoczęła się ewakuacja kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia i na Żoliborz. W kościele Sakramentek na Nowym Mieście w wyniku nalotu zginęło około 1 tys. osób, a w Pasażu Simonsa około 300.

60 lat temu w Warszawie urodził się Robert Gawliński, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, lider zespołu Wilki.

52 lata temu we Wrocławiu urodziła się Kinga Preis, aktorka; wystąpiła w filmach "Wrota Europy", "Komornik", "Cztery noce z Anną", "Dom zły", "Cisza", "Joanna", "Róża", "W ciemności", "Pod Mocnym Aniołem", "Bogowie", znana także z seriali "Boża podszewka II", "Ojciec Mateusz" i "Ja to mam szczęście".

43 lata temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

25 lat temu w Warszawie zmarł gen. Józef Kuropieska, oficer WP, uczestnik kampanii polskiej 1939 r.; w latach 1948-1949 zastępca szefa Sztabu Generalnego WP; aresztowany w 1950 r. i oskarżony o próbę obalenia ustroju Polski Ludowej; w 1952 r. skazany na karę śmierci; w 1955 r., po wcześniejszym uchyleniu wyroku, wypuszczony na wolność; komendant Akademii Sztabu Generalnego (1964-1968); autor wspomnień.

# # #

Dzisiaj w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak spotka się ze swoim odpowiednikiem z Korei Południowej Lee Jong-sup. Jak poinformowało MON, rozmowy będą dotyczyć m.in. kwestii dwustronnych relacji wojskowych. Poruszone zostaną tematy związane z wojną w Ukrainie, w tym wsparcie wojsk ukraińskich. Omówiona zostanie także sytuacja bezpieczeństwa oraz kwestie modernizacji technicznej i dalszej współpracy zbrojeniowej.

W ostatnich latach polskie wojsko zaczęło pozyskiwać szereg typów sprzętu pochodzącego z Korei Południowej. To m.in. czołgi K2 Black Panther, armatohaubice K9 Thunder, wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo i lekkie samoloty FA-50. W planach jest także zacieśnienie współpracy przemysłów zbrojeniowych obu państw - w tym m.in. stworzenie spolonizowanych wersji zamówionych sprzętów oraz produkcja ich w Polsce.

# # #
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ma zająć się dziś skargami organizacji ekologicznych na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ws. kopalni Turów. Sprawa rozpatrywana dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Zaskarżona decyzja GDOŚ częściowo uchylała, a częściowo utrzymywała w mocy decyzję z 21 stycznia 2020 r. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego +Turów+". W lutym 2023 r. opierając się na decyzji GDOŚ z jesieni 2022 r., minister klimatu i środowiska przedłużył koncesję dla Turowa poza 2026 r. - do 2044 r.

Postępowanie to stało się głośne w końcu maja br., gdy WSA wstrzymał - do czasu rozstrzygnięcia w sprawie - wykonanie decyzji środowiskowej. W połowie lipca Naczelny Sąd Administracyjny uchylił tamto postanowienie WSA. W czwartek zaś WSA ma zająć się rozpoznaniem właściwej skargi na decyzję środowiskową - w związku z którą w maju wydano postanowienie o wstrzymaniu wykonania tej decyzji. (PAP)

Galeria zdjęć na dziś: Początek roku szkolnego w gimnazjum w Lubawie - 2010 rok


Udanego dnia!
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl