Papież: odnówmy naszą bliskość i modlitwę za drogą i umęczoną Ukrainę

2023-08-30 13:41:48(ost. akt: 2023-08-30 15:01:45)
papież Franciszek

papież Franciszek

Autor zdjęcia: PAP/EPA.

"Odnówmy naszą bliskość i naszą modlitwę za drogą i umęczoną Ukrainę" - powiedział papież Franciszek w czasie środowej audiencji generalnej w Watykanie. Ogłosił także, że 4 października opublikuje kontynuację swej encykliki ekologiczno-społecznej "Laudato si'".
W czasie spotkania z kilkoma tysiącami wiernych w Auli Pawła VI papież powiedział: "Odnówmy naszą bliskość i naszą modlitwę za drogą i umęczoną Ukrainę, tak bardzo doświadczoną wielkim cierpieniem".

Na zakończenie audiencji nawiązał do obchodzonego 1 września Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego i przypomniał, że otwiera on okres nazywany "Czasem dla Stworzenia", trwający do 4 października, czyli liturgicznego wspomnienia świętego Franciszka z Asyżu.

"Tego dnia mam zamiar opublikować adhortację, drugie +Laudato si'+"- ogłosił Franciszek przywołując tytuł swojej encykliki społeczno-ekologicznej z 2015 roku.

O pracy nad dalszą częścią tego dokumentu papież poinformował niedawno. Następnie wyjaśniono, że będzie on miał formę listu, w którym poruszone zostaną kwestie ostatnich kryzysów klimatycznych.

W czasie audiencji papież zachęcił chrześcijan do jednoczenia się na rzecz obrony środowiska naturalnego jako "świętego daru Stwórcy".

"Trzeba stanąć po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowych i klimatycznych, by położyć kres bezsensownej wojnie w naszym wspólnym domu; to straszliwa wojna światowa" - mówił Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)