Tak Lewica z okręgu olsztyńskiego pójdzie do wyborów [LISTA]

2023-08-29 10:52:19(ost. akt: 2023-08-29 14:03:33)
Listę Lewicy w okręgu 34 otwiera Marcin Kulasek

Listę Lewicy w okręgu 34 otwiera Marcin Kulasek

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Do wyborów zostało coraz mniej czasu a kandydaci i kandydatki ustawiają się w blokach startowych. Na łamach "Gazety Olsztyńskiej" przedstawimy państwu pełne listy kandydatów, którzy będą kandydować do Sejmu i Senatu. Poniższy artykuł jest poświęcony lewicowej liście, która w okręgu 34 zawiera kilka niespodzianek.
Lista wyborcza Lewicy w okręgu 34 zawiera 20 nazwisk: 13 z Nowej Lewicy (SLD lub Wiosna), 3 z RAZEM, 3 bezpartyjne i jedno z Kongresu Świeckości. Bez niespodzianek liderem jest obecny poseł z Olsztyna Marcin Kulasek, który wystartuje z Olsztyna, miasta na prawach powiatu. Z tego samego miejsca będzie również "dwójka" czyli Bartosz Grucela z partii RAZEM. Podium listy zamyka pewna niespodzianka na liście, czyli Bożena Przyłuska, która bardziej niż na Warmii i Mazurach jest znana w Warszawie i reprezentuje odrębną formację jaką jest Kongres Świeckości, której głównym założeniem jest rozdział kościoła od państwa.

Czwórką Lewicy w woj. warmińsko-mazurskim jest Łukasz Michnik startujący z powiatu olsztyńskiego, działacz społeczny znany głównie z protestów spółdzielców w SM "Jaroty". Piątka to Mieczysław Aszkiełowicz, były poseł Samoobrony IV i V kadencji, znany z działań na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej i rolnictwa.

Na dalszych miejscach znajdziemy chociażby olsztyńską działaczkę społeczną na rzecz praw kobiet Małgorzatę Matuszewską-Boruc z partii RAZEM czy Beatę Boczar, radną Szczytna. Listę zamyka Ireneusz Nalazek, znany polski siatkarz, reprezentant Polski i wicemistrz Europy z 1983 roku.

Co ważne, olsztyńska lista Lewicy jest spójna parytetowo, co jest jednym z głównych założeń ugrupowania. Znajduje się na niej dokładnie 10 nazwisk kobiet i 10 mężczyzn.

kg