Nowy sternik w OZGrafie. Jak wygląda sytuacja finansowa olsztyńskiej drukarni?

2023-08-28 15:34:54(ost. akt: 2023-08-28 15:00:58)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Tomasz Adamowski został nowym dyrektorem produkcji w Olsztyńskich Zakładach Graficznych OZGraf – drukarni należącej do Grupy Kompap. Nowy sternik za cel postawił sobie dalsze zwiększenie mocy produkcyjnych i efektywności olsztyńskiej drukarni.
OZGraf, czyli Olsztyńskie Zakłady Graficzne, mają swoje korzenie sięgające roku 1945, kiedy to firma powstała w kamienicy przy ul. 22-lipca w Olsztynie. Wtedy nosiła nazwę "Państwowa Drukarnia w Olsztynie". Już od samego początku swojej działalności pełniła istotną rolę w kształtowaniu lokalnej społeczności oraz krajobrazu miasta.

W kolejnych latach firma zaczęła rozwijać swoje kompetencje i ofertę, a to zaowocowało zmianą nazwy na "Olsztyńskie Zakłady Graficzne" w 1951 roku. To ważne wydarzenie podkreśliło rangę zakładu w dziedzinie grafiki i druku na terenie Olsztyna oraz okolic.

Następnie, w roku 1971, nastąpiła istotna zmiana w historii OZGraf, kiedy to firma przeniosła się na swoją obecną lokalizację. Ten krok wpisał się na stałe w krajobraz miasta, tworząc widoczny ślad w jego urbanistycznym rozwoju. Lokalizacja OZGraf stała się integralną częścią przestrzeni miejskiej, a działalność firmy miała wpływ na życie lokalnej społeczności, dostarczając jej usług drukarskich, tworząc wydawnictwa i inne materiały graficzne.

Dzięki swojej historii i roli w życiu miasta OZGraf stały się ważnym elementem lokalnej tożsamości i dziedzictwa. Przez lata przyczyniły się do kształtowania kultury graficznej w Olsztynie oraz przyczyniają się do rozwoju miasta w dziedzinie wydawnictw i druku.

Aktualnie drukarnia jest częścią giełdowej grupy Kompap, w której skład wchodzi również bliźniacza drukarnia w Białymstoku i offsetowa drukarnia rolowa w Laskowicach. W 2022 roku spółka zainwestowała w nową gałąź rynku jaką jest spółka Komunikacja Masowa, która świadczy usługi w zakresie komunikacji elektronicznej i tradycyjnej.

W 2022 roku spółka Kompap zanotowała przychody ze sprzedaży rzędu 112,09 mln zł notując zysk netto w wysokości 8,51 mln zł.

OZGraf z nowym dyrektorem


— Mamy ugruntowaną pozycję na rynku druku dziełowego nie tylko w Polsce, bo jesteśmy znani także za granicą. Aktualnie niemal połowa naszej produkcji to eksport. Obsługujemy wydawnictwa z różnych zakątków świata, choć większość naszych klientów zagranicznych to uznane wydawnictwa z Europy Zachodniej. Klienci cenią nas za wysoką jakość, terminowość wykonania, sprawność działania i standardy obsługi. Jesteśmy też jedyną firmą w Polsce z tak mocno rozbudowaną introligatornią. Cały czas jednak stawiamy na rozwój — powiedział nowy dyrektor produkcji OZGraf, Tomasz Adamowski.

Dyrektor dodał, że w ostatnim czasie zostało zakupione japońskie urządzenie drukujące, zupełnie nowej generacji. Maszyna o wartości 10 milionów złotych czeka na instalację i ma zwiększyć moce produkcyjne firmy o kilkadziesiąt procent.

— Mamy potencjał, by drukować jeszcze więcej oraz klientów, którzy chcieliby zwiększać zakres współpracy z nami. Dlatego już myślimy o dalszym rozwoju i kolejnej tego typu inwestycji do naszego zakładu — skomentował.

Wśród klientów olsztyńskiej drukarni znajdują się wydawnictwa m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Czech, Hiszpanii czy Skandynawii. OZGraf zajmuje się drukiem wszelkiego rodzaju książek i albumów, obsługując zamówienia z całego świata i dostarczając książki na różne kontynenty.

— W naszym asortymencie istotne miejsce zajmują wysokojakościowe albumy, ale też produkujemy książki dla dzieci na zlecenie wymagających wydawnictw. Mimo rozwoju technologicznego i pojawiających się nowych form rozrywki te pozycje nie tracą na znaczeniu. Wbrew początkowym obawom, pandemia pomogła nam rosnąć, bo wiele osób znów zaczęło sięgać po książki. Niezależnie od czasów, dobre pozycje książkowe bardzo dobrze się sprzedają i cieszymy się, że możemy drukować dla wydawnictw, które doskonale znają się na tym rynku — dodał Adamowski.

Tomasz Adamowski z OZGraf związany jest od ponad 30 lat – przez 10 lat pracował jako koordynator wydziału druku, a wcześniej jako drukarz. Jako dyrektor produkcji odpowiada za olsztyńską drukarnię, magazyn, ekspedycję, introligatornię, koordynuje wszelkie sprawy technologiczne, jak i marketing. Ukończył technikum poligraficzne w Warszawie, a następnie poligrafię i papiernictwo na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.

— Swoją przygodę z drukiem zaczynałem jako maszynista. Moi rodzice także pracowali w drukarni, więc od dziecka interesowałem się tym zawodem i także w domu rozmawiałem o druku z rodzicami. Zawsze miałem niedosyt wiedzy o drukowaniu. Kiedyś mało było publikacji na ten temat, informacje przekazywane były z ust do ust. Pamiętam, że chodziłem do antykwariatu, by znaleźć jakieś książki na temat technik drukarskich – bardzo mnie to ciekawiło i wciągało — wspomina nowy dyrektor produkcji w OZ Graf.

OZGraf wyjedzie z Olsztyna?


OZGraf to jedna z najstarszych firm w Olsztynie, które w bliżej niezmienionej formie funkcjonuje do dziś. Kiedyś tereny przy obecnej ul. Dworcowej były peryferiami miasta, dziś są gęsto zabudowane a prowadzenie w tym miejscu drukarni staje się coraz trudniejsze.

Budynek, który w latach 70. otwierał Edward Gierek nie jest dostosowany do prowadzenia biznesu w 2023 roku. Aktualnie logistyka produkcyjna zakładu jest rozłożona pomiędzy trzy piętra, obecny system przemysłowy zdecydowanie bardziej promuje produkcję na jednym piętrze, na ul. Dworcowej najzwyczajniej w świecie jest to niemożliwe. Kolejnym utrudnieniem jest logistyka. OZGraf przyjmuje i wypuszcza tony towaru rocznie. Wszystko trzeba transportować, najlepiej za pomocą TIR-ów. W środku miasta jest to bardzo utrudnione.

Być może niedługo doczekamy się przeprowadzki OZGrafu na peryferia Olsztyna, które dla tego rodzaju firm są dużo bardziej atrakcyjne.

Wiktoria Podlewska


W poniedziałkowym (28 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Filip Chajzer pomaga chłopcu spod Gołdapi
14-letni Maciej z gminy Banie Mazurskie w ubiegłym roku się dowiedział, że ma glejaka. Mimo leczenia i walki o zdrowie chłopca nowotwór nie daje za wygraną. W pomoc chłopcu zaangażował się m.in. znany prezenter telewizyjny Filip Chajzer. W sobotę odbył się kiermasz i mecz charytatywny na rzecz Maćka.

Inna płaca minimalna w Olsztynie, inna w Warszawie?
W przyszłym roku płaca minimalna pójdzie dwa razy w górę, i to ostro, bo aż o 700 zł. Niektórzy są zdania, że najniższa krajowa powinna być zróżnicowana regionalnie, bo inaczej zarabia się na Śląsku czy Mazowszu, a inaczej na Warmii i Mazurach.

Wielki sukces targów AgroWARMA 2023
Kilkadziesiąt tysięcy osób odwiedziło w miniony weekend największe w regionie targi rolnicze AgroWARMA 2023, które odbyły się w podolsztyńskich Gryźlinach. Targi zorganizowane na 7 hektarach powierzchni wystawienniczej odbywały się pod hasłem: „Naturalnie, o rolnictwie”.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl