W Olsztynie pojawią się supernowoczesne kamery. Czy to zwiększy bezpieczeństwo?

2023-08-28 11:22:40(ost. akt: 2023-08-30 11:52:56)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W ciągu ostatnich dni na łamach "Gazety Olsztyńskiej" kilkukrotnie informowaliśmy Państwa o aktach przemocy w ścisłym centrum Olsztyna. Władze miasta nie pozostając bezczynne zdecydowały się na radykalne kroki w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców.
Czy centrum Olsztyna jest bezpieczne? W dzień z pewnością tak, w nocy to już kwestia sporna. W ciągu ostatnich tygodni byliśmy świadkami dwóch pobić w ścisłym centrum miasta, dodatkowo mieszkańcy ulic bezpośrednio przylegających do starówki coraz częściej skarżą się na hałas, pijackie wybryki czy śmiecenie. Moment kulminacyjny problemów to zwykle weekend, kiedy to część mieszkańców boi się wyjść na wieczorny spacer z psem.

Sprawę chcieli rozwiązać mieszkańcy, którzy nawet zgłosili projekt montażu kamer miejskich do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku. Pandemia, wybuch wojny w Ukrainie a co za tym idzie trudna sytuacja finansowa samorządu sprawiły, że ówczesne projekty musiały poczekać na realizację. Ten czas jednak nadszedł.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że Regionalne Centrum Bezpieczeństwa rozstrzygnęło przetarg na wymianę trzech kamer na ul. Wyzwolenia, Ratuszowej i Skłodowskiej-Curie i montaż jednej dodatkowej. W odróżnieniu do tych, które teraz są używane, nowe będą bardzo nowoczesnym sprzętem nagrywającym obraz i wideo w wysokiej jakości, która znacznie ułatwi identyfikację osób widocznych na obrazie.

Inwestycja zostanie zrealizowana do końca roku. Dostarczeniem i montażem kamer zajmie się olsztyńska firma Alarm Serwis, a wartość sprzętu wraz z montażem to niespełna 200 tys. zł.

Czy czujesz się bezpiecznie w Olsztynie?
pokaż wyniki »

Karol Grosz


W poniedziałkowym (28 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Filip Chajzer pomaga chłopcu spod Gołdapi
14-letni Maciej z gminy Banie Mazurskie w ubiegłym roku się dowiedział, że ma glejaka. Mimo leczenia i walki o zdrowie chłopca nowotwór nie daje za wygraną. W pomoc chłopcu zaangażował się m.in. znany prezenter telewizyjny Filip Chajzer. W sobotę odbył się kiermasz i mecz charytatywny na rzecz Maćka.

Inna płaca minimalna w Olsztynie, inna w Warszawie?
W przyszłym roku płaca minimalna pójdzie dwa razy w górę, i to ostro, bo aż o 700 zł. Niektórzy są zdania, że najniższa krajowa powinna być zróżnicowana regionalnie, bo inaczej zarabia się na Śląsku czy Mazowszu, a inaczej na Warmii i Mazurach.

Wielki sukces targów AgroWARMA 2023
Kilkadziesiąt tysięcy osób odwiedziło w miniony weekend największe w regionie targi rolnicze AgroWARMA 2023, które odbyły się w podolsztyńskich Gryźlinach. Targi zorganizowane na 7 hektarach powierzchni wystawienniczej odbywały się pod hasłem: „Naturalnie, o rolnictwie”.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl