Gryźliny: największe targi rolnicze w warmińsko-mazurskim

2023-08-27 09:22:15(ost. akt: 2023-08-27 15:50:10)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających i 7 hektarów powierzchni wystawienniczej. W podolsztyńskich Gryźlinach trwają największe w regionie targi rolnicze rolnicze AgroWARMA 2023.
Na weekend teren lądowiska w Gryźlinach stał się miejscem spotkań i wymiany doświadczeń producentów, rolników oraz mieszkańców regionu.
Na Targach AgroWARMA 2023 zorganizowanych przez warmińsko-mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego można zobaczyć między innymi maszyny rolnicze, zwierzęta hodowlane, krzewy i rośliny ozdobne, wyposażenie ogrodów oraz pokosztować i kupić żywność tradycyjną.
Dla wystawców przygotowano 7 ha powierzchni targowej. Drugie tyle zostało przeznaczone na parkingi dla odwiedzających. Impreza odbywa się na terenie położonego przy drodze ekspresowej S51 lądowiska w Gryźlinach.

Na targach można było spotkać wielu polityków i samorządowców. Zapytaliśmy kilkoro z nich o wrażenia.

Olga Patkowska-Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii
AgroWarma 2023 to święto nie tylko rolników, ale też wszystkich stowarzyszeń, fundacji, środowisk i ośrodków, które zajmują się wspieraniem rolnictwa. Dla mnie to także możliwość nawiązania kontaktów i rozmów na temat innowacji w rolnictwie. To właśnie one, np. odnawialne źródła energii, mogą przyczynić się do oszczędności
związanych z produkcją rolniczą. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o polskich rolników, wspiera ich nie tylko na poziomie krajowym, ale także Unii Europejskiej. Dość wspomnieć, że wartość tzw. wojennej pomocy dla rolników, czyli wprowadzonej w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, sięgnie 15 mld złotych.
Jestem absolutnie fanką bazarów i targów, na których mogę kupować dobrą, lokalną żywność. U mnie z pokolenia, z babci na mamę, z mamy na mnie przeszła ta tradycja. Gdziekolwiek jestem staram się odnajdywać takie bazarki, na których mogę kupić dobrą jakościowo, nieprzetworzoną żywność. Owoce i warzywa to podstawa w mojej kuchni.

Iwona Arent, poseł
Nasz region jest regionem rolniczym i turystycznym. To ważne, że odbywają się takie targi jak te, na których rolnicy mogą poradzić się, nawiązać nowe kontakty, zobaczyć i skorzystać z nowych technologii. A oprócz tego świętować zebrane plony i dziękować za nie Bogu. Uruchomiliśmy program, który będzie wspierał rolników poszkodowanych przez suszę. Doprowadziła ona do zniszczenia wielu plonów. Rząd jest przygotowany na pomoc rolnikom i wsparcie poszkodowanych.

Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych
Rolnictwo i produkcja rolna to bardzo ważny element naszej lokalnej gospodarki. Dlatego takie targi jak te, są bardzo potrzebne. Byłem na nich rok temu i też była znakomita frekwencja i piękna pogoda. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego mają chyba mają jakieś specjalne dojścia, bo w tym roku załatwili również znakomitą pogodę. W ubiegłym roku było ponad 60 tysięcy odwiedzających, w tym roku jest chyba jeszcze lepiej. Takie spotkania są doskonałą okazją do rozmowy o sytuacji w polskim rolnictwie, o wyzwaniach czy problemach. Ja się z takich spotkań bardzo cieszę, bo są świetną okazja do poznania opinii rolników o naszej polityce względem wsi. I z reguły są to rozmowy bardzo sympatyczne, ale i bardzo wymagające. Jesteśmy wdzięczni ludziom polskiej wsi za ich pracę, za ich szacunek do ziemi, za kultywowanie tradycji, dbanie o jakość produktów trafiających na nasze stoły. Pracę polskiego rolnika trzeba wspierać i rząd PiS to robi, ja osobiście również. Pochodzę z tego regionu i wiem, jak ważne jest tutaj rolnictwo. Tym bardziej się cieszę, że takie wydarzenia mają miejsce i mam nadzieję, że na stałe wpiszą się w kalendarz województwa warmińsko - mazurskiego.

Lidia Staroń, senator
Chętnie pomagam rolnikom. Do mojego biura senatorskiego przychodzi ich wielu. Potrzebują pomocy w związku z pożyczkami i dotacjami czy kontaktami z administracją. Rolnicy zgłaszają się do mnie z różnymi problemami, a ja i moje biuro jesteśmy po to, żeby im pomagać. Rolnictwo jest ważnym elementem naszej lokalnej gospodarki. Rolnictwo w skali kraju to także kwestia bezpieczeństwa narodowego związanego z produkcją żywnością. Dlatego cieszę się, ze są organizowane takie targi, jak te w Gryźlinach. Można na nich zobaczyć, jak coraz bardziej nowoczesne jest nasze rolnictwo. Mam nadzieję, że będą się one rozwijały i cieszyły coraz większym zainteresowaniem.

Norbert Maliszewski, minister w kancelarii premiera
Pan premier skierował list do wszystkich uczestników targów. To tylko jeden z przykładów jak ważne jest dla Polski rolnictwo i region warmińsko-mazurski. Bezpieczeństwo żywnościowe jest dla nas bardzo istotne. Jesteśmy dumni z polskiej wsi, a właśnie m.in. warmińsko-mazurskie wsią i produktami stoi. Są one dumą polskiego rynku żywności. Na takich targach widać, że pomimo trudnych uwarunkowań związanych z suszą czy kryzysem wojennym, rolnicy sobie radzą. Rząd będzie im w tym radzeniu sobie pomagał kolejnymi programami, tarczami, kredytami preferencyjnymi. Cieszę się, że z roku na rok ta impreza się rozwija.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3110837 27 sie 2023 14:46

    Ci sprzedawcy tradycyjnej żywności są niezwykle pazerni, zwłaszcza litewskie smaki. Za wartość kilograma tego rarytasu można skromnie przeżyć tydzień. Wszyscy chcą za wszelką cenę zarabiać kokosy nawet ci od roślinek i warzyw. Stoiska z garmażerką , ceny wysokie. Kupujących mało oj mało, tak się każe pazerność.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz