Ponad 32 tys. osób złożyło wnioski w programie „Pierwsze Mieszkanie”

2023-08-25 17:15:00(ost. akt: 2023-08-25 14:22:51)

Autor zdjęcia: PAP/Darek Delmanowicz

Ponad 32 tys. osób złożyło wnioski w programie „Pierwsze Mieszkanie”; podpisano 2 709 umów na prawie 1 mld zł – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że założono też 1 331 Kont Mieszkaniowych.
„W ciągu pierwszych siedmiu tygodni działania programu złożono 32 125 wniosków kredytowych i zawarto 2 709 umów na łączną kwotę ok. 996 mln zł (dane na 17 sierpnia 2023 r.). Średnia kwota bezpiecznego kredytu 2 proc. to 367 517 zł” – poinformował szef MRiT Waldemar Buda, cytowany w poniedziałkowym komunikacie resortu przekazanym PAP.

Podkreślił, że w ubiegłym tygodniu Sejm „dokonał korekt przepisów dotyczących programu +Pierwsze Mieszkanie+”. „Chodzi o przypadek, gdy bezpieczny kredyt 2 proc. ma być udzielony w celu nabycia lokalu, w którym kredytobiorca mieszka na podstawie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. W takiej sytuacji spełnienie kryterium wieku ustala się na dzień podpisania takiej umowy” – zaznaczył. Dodał, że kredyt będzie więc osiągalny np. dla osoby, która ma 47 lat, ale w momencie zawarcia takiej umowy najmu nie miała 45 lat.

„Pozostałe zmiany wprowadzone w nowelizacji stanowią doprecyzowanie regulacji mających na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych” – stwierdził szef MRiT.

Bezpieczny kredyt 2 proc. oferuje dziewięć banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO BP, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem oraz VeloBank. „BGK oczekuje na podpisanie umowy o współpracy przez jeden z banków, a cztery kolejne deklarują gotowość do przystąpienia do programu w III i IV kwartale tego roku” – poinfomowało MRiT.

Jak przekazało, BGK otrzymuje dziennie ok. 50 zapytań od potencjalnych klientów. „Kilkakrotnie zwiększyła się też ilość wejść na strony internetowe i pobrań formularzy kredytowych” – dodano. Poinformowano, że resort rozwoju i technologii udzielił ponad 1,6 tys. odpowiedzi dotyczących programu. „MRiT udziela także na bieżąco odpowiedzi na pytania przedstawicieli banków biorących udział w programie oraz niezależnych doradców kredytowych za pośrednictwem BGK” – podano.

Bezpieczny kredyt 2 proc., który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą państwa. „Stanowi ona różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł” – wskazano. „W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł” – podkreślono.

Źródło: PAP