Pacjenci szpitali w Olsztynie nie głodują

2023-08-26 15:00:00(ost. akt: 2023-08-25 14:32:13)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Nawet co trzeci pacjent przebywający w szpitalu może być nieodżywiony – alarmującą eksperci. Sprawdzamy, jak kwestia żywienia w szpitalach wygląda w Olsztynie. Przedstawiciele lecznic zapewniają, że kontrolują jakość posiłków podawanych osobom hospitalizowanym.
Te dane są co najmniej niepokojące.

— W polskich szpitalach aż 30 proc. pacjentów jest niedożywionych, natomiast u 11 proc. chorych niedożywienie szpitalne rozwija się już w trakcie pobytu w placówce — alarmują lekarze zajmujący się żywieniem klinicznym. — U prawie połowy pacjentów nie przeprowadza się prawidłowo takiej oceny — wynika z danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

Jak kwestia żywienia pacjentów wygląda w olsztyńskich szpitalach?


— Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie przygotowuje posiłki dla pacjentów we własnym zakresie, czym zajmuje się Dział Żywienia. Dysponujemy kuchnią, w której przygotowują je odpowiednio przeszkoleni pracownicy. Następnie posiłki są dostarczane na oddziały bezpośrednio do pacjentów przez dedykowany do tego personel. Przygotowywanie posiłków na miejscu pozwala mieć pewność co do ich jakości i ilości — podkreśla Przemysław Prais, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Jak dodaje, pacjenci poszczególnych oddziałów otrzymują posiłki dostosowane do stanu zdrowia i w miarę możliwości swoich potrzeb. — Oprócz diety ogólnej stosuje się także dietę lekkostrawną, dietę z ograniczeniem tłuszczu, dietę cukrzycową, dietę z ograniczeniem soli, dietę wrzodową. Stosuje się także dietę specjalną, czyli indywidualną, dostosowaną do określonych schorzeń, będącą niezbędnym warunkiem prawidłowego procesu leczenia. Do takich diet należą np. diety bezglutenowa, wysokobiałkowa czy wegetariańska — wyjaśnia.

Podkreśla także, że nad prawidłowością przygotowywania posiłków, ich jakością, rodzajami diet, kalorycznością oraz gramaturą czuwa na bieżąco dietetyk szpitala. Pielęgniarka epidemiologiczna zaś kontroluje stan sanitarno-epidemiologiczny procesu wytwarzania i wydawania posiłków.

Pacjenci otrzymują trzy posiłki podstawowe (śniadanie, obiad, kolację) i trzy posiłki dodatkowe (II śniadanie, podwieczorek, posiłek nocny) jeżeli jest takie zalecenie.
— Jakość posiłków wydawanych pacjentom jest na bieżąco monitorowana przez szpitalnego dietetyka, a pacjenci mogą ją oceniać, m.in. wypełniając ankiety satysfakcji. Pacjenci dobrze wyrażają się o otrzymywanych posiłkach. Świadczy to o dobrej jakości posiłków przygotowywanych i dystrybuowanych w Szpitalu Wojewódzkim. Kierując się misją „Pacjent przede wszystkim”, dokładamy wszelkich starań, by dieta pacjenta wpływała na jego leczenie i ogólny dobrostan — zaznacza Przemysław Prais.

W podobnym tonie wypowiada się rzecznik olsztyńskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA.


— W Szpitalu MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie każdorazowo przy przyjęciu pacjenta oceniany jest stan odżywienia chorego i wskazywane są procedury żywienia u każdego wymagającego takiej interwencji. Szpital MSWiA w Olsztynie spełnia wszystkie kryteria i wymogi Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN, co potwierdzają kolejne certyfikaty jakości przyznawane naszej placówce medycznej, w tym aktualny certyfikat „Szpital dobrej praktyki żywienia klinicznego – leczenie poprzez żywienie” nadany w czerwcu tego roku — podkreśla rzecznik szpitala Jarosław Witek.

I wyjaśnia, że wspomniany certyfikat potwierdza stosowanie przez szpital najlepszych praktyk leczenia żywieniowego. Wyróżnienie w postaci certyfikatu jest przyznawane szpitalom, które udostępniają żywienie kliniczne dla każdego pacjenta ze wskazaniami i dostosowują je do indywidualnych potrzeb chorego.

— W Szpitalu MSWiA w Olsztynie całodzienne wyżywienie, tzw. pobytowe realizuje zewnętrzna firma cateringowa. Na każdym etapie dostarczanych pacjentom posiłków (przywóz, wydawanie, jakość) prowadzona jest szczegółowa kontrola jakości pod względem m.in. gramatury, kaloryczności, świeżości produktu czy temperatury posiłku. Od czasu zmiany podmiotu dostarczającego posiłki, tj. od lutego tego roku ani razu podczas bieżącej kontroli nie zakwestionowano jakości posiłków i nie odnotowano skarg pacjentów dotyczących wydawanych posiłków — zapewnia rzecznik szpitala.

RAZ


W weekendowym (25-27 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Las to nie rezerwat. Trzeba go ciąć
Czas unieważnić znaną sentencję: nauka nie poszła w las. Poszła, i to bardzo daleko. O kontrowersjach dotyczących wycinki lasów rozmawiamy z Sławomirem Piętką z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu.

Ukraina walczy także językiem i dyskursem publicznymPółtora roku wojny cywilizacyjnej
Początkowo wydawało się, że, mówiąc językiem 1939 roku, Zachód nie będzie umierał za Ukrainę. Sukcesy militarne Kijowa spowodowały jednak coraz śmielszą pomoc ze strony Francji i Niemiec. Dziś trudno już mówić o lokalnym konflikcie, albowiem w istocie jesteśmy świadkami wojny cywilizacyjnej pomiędzy światem autokratycznym a demokracją — mówi prof. Marek Melnyk.

Senator Lidia StarońZawsze po stronie ludzi
Senator Lidia Staroń będzie ubiegać się po raz trzeci o mandat senatorski. Ponownie z własnego „Komitetu Wyborczego Wyborców Lidia Staroń – zawsze po stronie ludzi”. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych parlamentarzystek z Warmii i Mazur.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl