Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości, niestety wojna nie pozwala na świętowanie

2023-08-24 18:31:13(ost. akt: 2023-08-24 15:32:16)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Wojna nie pozwala Ukrainie na huczne świętowanie przypadającego w czwartek Dnia Niepodległości. Drugi rok z kolei w Kijowie nie będzie uroczystych obchodów. Mieszkańcy miasta obawiają się, że spędzą święto w schronach, ukrywając się przed rosyjskimi atakami rakietowymi.
— Zagrożenie atakami rakietowymi jest tutaj codziennie, ale wiemy, że dla Rosji ważne są symbole. Sądzę, że ataki będą — powiedziała Radosława, spotkana na Chreszczatyku.

Jest to główna ulica Kijowa, która przecina Majdan Niepodległości. Centralny plac miasta, gdzie odbywały się ukraińskie rewolucje i najważniejsze wydarzenia państwowe. To tutaj prawie co roku z okazji Dnia Niepodległości, 24 sierpnia dumnie maszerowali żołnierze i sunęły czołgi.

W tym roku w Dniu Niepodległości w stolicy Ukrainy również stoją czołgi. Są to jednak egzemplarze rosyjskich maszyn, zniszczonych podczas wojny obronnej przeciw Rosji. Zgromadzeni wokół nich ludzie patrzą na pogięte od wybuchów pocisków i spalone maszyny, ostrzegając w dyskusjach Rosjan, by nie śmieli sięgać po ich ziemię.

— Pokazujemy tutaj światu, a może przede wszystkim sobie, o co walczymy i dla kogo walczymy. Lepsze byłoby, oczywiście, świętowanie jak dawniej w czasach pokoju, ale tak się nie da. Jest wojna i każdy musi ją oglądać — mówi mężczyzna, stojący przy jednym ze spalonych czołgów.

W Dniu Niepodległości w Kijowie nie zaplanowano żadnych dużych wydarzeń.

Władze starają się nie dopuścić do powstawania skupisk ludzi, którzy mogliby stać się ofiarami nalotu rosyjskich rakiet. Przewidziana jest msza święta w intencji ojczyzny, wiadomo także, że prezydent Wołodymyr Zełenski spotka się z żołnierzami, którym wręczy nagrody państwowe.

Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości w dniu proklamowania Aktu Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwszy kraj na świecie. Nastąpiło to 2 grudnia 1991 roku.

W czwartek (24 sierpnia) mija także półtora roku od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Wkroczenie rosyjskich wojsk 24 lutego 2022 roku zapoczątkowało otwarty etap wojny, która ciągnie się od wiosny 2014 roku. Wojna ta została wtedy wywołana, gdy utrzymywane przez Moskwę bojówki proklamowały na wschodzie Ukrainy dwie tzw. republiki ludowe, doniecką i ługańską.

źródło: PAP/ Jarosław Junko


W czwartkowym (24 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Czas na zasłużoną emeryturę
Łukasz Kochan, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, odchodzi na emeryturę. Nie oznacza to jednak, że kończy służbę, ponieważ, jak zapowiada, ma zamiar nadal działać jako strażak ochotnik. O tym, jakie znaczenie mają dla polskiego społeczeństwa jednostki OSP, opowiedział podczas Pikniku z Kopernikiem, który 19 sierpnia zorganizował Dziennik Elbląski.

Wczoraj senator Lidia Staroń ogłosiła swój start w wyborach do SenatuSenator Lidia Staroń odkryła karty
Senator Lidia Staroń po raz trzeci będzie ubiegać się o mandat senatorski w okręgu olsztyńskim. Wystartuje ze swojego komitetu wyborczego jako niezależna kandydatka.

Płynął blisko 24 godziny z Iławy do Ostródy
23 godzin i 24 minut potrzebował Jakub Grabara na pokonanie trudnych 48 kilometrów wodnej trasy. Pływak z Iławy przepłynął z Iławy do Ostródy, startując w Jezioraku, a kończąc w Jeziorze Drwęckim. Udało się za drugim razem.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl