Szef MEiN: Jestem za tym, żeby we wszystkich podręcznikach informować o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży

2023-08-23 14:52:20(ost. akt: 2023-08-23 14:53:18)
Prof. Przemysław Czarnek

Prof. Przemysław Czarnek

Autor zdjęcia: PAP

Jestem za tym, żeby we wszystkich podręcznikach – do każdego przedmiotu – informować o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży – przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Dodał, że jeśli ktoś informuje w podręczniku o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, niech to robi, niech to robią wszyscy.

Szef MEiN na wspólnej konferencji prasowej z ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim był pytany o to, czy prawdą jest, że ministerstwo dało polecenie usunięcia z podręczników informacji o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży.

Minister Czarnek stwierdził, że jest to absolutna nieprawda, "ministerstwo nie ma prawa żądać od wydawców – których podręczniki są dopuszczone do użytku – usuwania czegokolwiek, może jedynie prosić o to i wnioskować, jeśli są wykryte pewne nieprawidłowości, których nie wykryto wcześniej".

Zwrócił uwagę, że "chodzi nie o telefon zaufania, tylko o pewne odniesienia do stron internetowych, które są zmienne".

"Odniesienia do stron internetowych są stałe, ale strony internetowe się zmieniają i co później jest na tych stronach – nad tym już panowania nie mamy". "Myśmy poprosili, żeby usunąć odniesienia do stron internetowych" – powiedział.

"Absolutnie nie prosimy o to, żeby nie informować o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży" – podkreślił szef MEiN.

Dodał, że jest wręcz przeciwnie. "Jeśli ktoś chce dopisać taki telefon, to niech dopisze". "Jeśli ktoś informuje w podręczniku o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, niech to robi, niech to robią wszyscy" – dodał.

Odpowiedział także, czy pochyli się nad petycją odnośnie szerokiego informowania o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży.

"Jestem za tym, żeby we wszystkich podręcznikach – do każdego przedmiotu – informować o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży" – podkreślił minister Czarnek.

"Jestem przeciwko temu, żeby tworzyć odnośniki do stron internetowych, nad których treścią my nie mamy panowania". Na koniec dodał, że są różne treści, które się zmieniają i niekiedy mogą być szkodliwe.

W przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, że minister Czarnek chce usunąć z podręczników telefon zaufania. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła petycję i apel "o szerokie informowanie dzieci o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111!".(PAP)

Autorki: Iga Leszczyńska, Danuta Starzyńska-Rosiecka