Policja w Olsztynie przyjmuje zgłoszenia od oszukanych osób

2023-08-24 08:00:00(ost. akt: 2023-08-23 15:25:56)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: policja

Zakupy za pośrednictwem Internetu od dłuższego czasu są bardzo popularne. Potrzeba na nie mniej czasu i nie trzeba wychodzić z domu. Jednak nie chroni to przed oszustami. Policjanci apelują, aby korzystając z tej formy zakupów czy sprzedaży zachować podstawowe środki ostrożności.
W sobotę (19 sierpnia) 25-latka chciała kupić bilety na koncert. Jednak nie mogąc nabyć ich na oficjalnej stronie, kobieta na jednym z portali społecznościowych pod informacją o wydarzeniu muzycznym zamieściła komentarz, że chciałaby odkupić bilety wstępu na koncert, którym była zainteresowana.

Następnego dnia otrzymała wiadomość od nieznanej osoby za pośrednictwem jednego z komunikatorów z propozycją odsprzedaży dwóch biletów. Po krótkiej konwersacji 25-latka ustaliła z oferentem, że wpłaci za pomocą kodu BLIK kwotę – 220 złotych, a osoba ta następnie prześle bilety na podany adres mailowy.

Po dokonaniu transakcji kontakt ze sprzedającym urwał się. Kobieta zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa i powiadomiła o sprawie policję.

Policja przypomina, podczas robienia zakupów przez portale społecznościowe, należy sprawdzić profil osoby, która nawiązuje kontakt. Powinno unikać się transakcji z osobami, których profile założono niedawno, możliwie po to, aby wykorzystane zostały przez oszustów.

Należy z dużą ostrożnością podchodzić do sytuacji, gdzie oferowane są bilety w bardzo niskich, promocyjnych cenach. Nie można dać się zwieść, jeśli ktoś będzie twierdził, że chce odsprzedać korzystnie bilet.

W każdym możliwym przypadku możliwości popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, należy jak najszybciej poinformować o tym policję.

W poniedziałek (21 sierpnia) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa.

Po wystawieniu oferty sprzedaży spodni na jednym z portali, 34-letnia mieszkanka powiatu olsztyńskiego tego samego dnia otrzymała wiadomość, że jeden z użytkowników zakupił dany przedmiot. Kobieta otrzymała wiadomość z linkiem, w który należało wejść, aby otrzymać pieniądze i potwierdzić sprzedaż.

34-latka otworzyła link, który przekierował ją na stronę łudząco przypominającą witrynę banku, gdzie wpisała dane potrzebne do logowania. Po chwili otrzymała wiadomość z placówki bankowej o autoryzacji dwóch transakcji na łączną kwotę 3600 złotych. Bez wiedzy kobiety doszło do przelewów środków z jej konta.

Kiedy mieszkanka powiatu olsztyńskiego zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, zadzwoniła na infolinię banku i zablokowała swój rachunek bankowy, a sprawę zgłosiła na policję.

Należy pamiętać, że schemat działania oszustów zawsze jest podobny. Na początku kontaktują się w celu zakupu przedmiotu z ogłoszenia. Proszą o przeniesienie rozmowy w inne miejsce np. mailowo lub za pomocą komunikatorów. Następnie proszą ogłoszeniodawcę o uwierzytelnienie transakcji, czyli wejście w link i zalogowanie się do bankowości internetowej. Po tym oszuści próbują uzyskać dostęp do konta.

Jeśli jednak ktoś padnie ofiarą oszustwa, nie powinien czekać. Należy poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, zadzwonić na infolinię banku i zablokować swój rachunek bankowy. Natychmiast powinno złożyć się zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w najbliższej jednostce policji, gdzie pokaże się wszystkie możliwe zapisy rozmów przez komunikatory internetowe i sms'y.


We wtorkowym (22 sierpnia) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Tak dziś wygląda ekspresowa S16 przez MazuryBudowa „szesnastki” przyspieszy
Czy budowa S16 przyspieszy? Taką nadzieję daje przyjęta przez Sejm specustawa, zgodnie z którą S16 będzie drogą rokadową, a więc strategiczną z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju. A to pozwoli na przyspieszenie procedur związanych z realizacją inwestycji.

Marek Pilipienko i Adrian Radzio — @dwabraszkiPokazują Olsztyn po swojemu
Poznali się na boisku, a piętnaście lat później tworzą filmy na TikToku. Biorą pod lupę Olsztyn, ale nie tylko. Ostatnio szukali kontrolera biletów w olsztyńskich autobusach. Przed nimi liczenie kroków. Dwa braszki, bo tak się nazwali, nieźle kręcą i spełniają swoje marzenia.

Ponad 32 tys. wniosków w programie „Pierwsze Mieszkanie”
Ponad 32 tys. osób złożyło wnioski w programie „Pierwsze Mieszkanie”; podpisano 2 709 umów na prawie 1 mld zł – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że założono też 1 331 Kont Mieszkaniowych.

Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie Magazynu Turystycznego Warmia&Mazury.

Już jest! Najnowszy numer Rolniczego ABC już w sprzedaży

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl