Burza nad Olsztynem! Porywy wiatru sięgają 70 km/h

2023-08-17 21:08:59(ost. akt: 2023-08-17 21:22:08)

Autor zdjęcia: Pixabay

Tego można było się spodziewać. Nad Olsztyn nadeszły fronty burzowe, które uderzyły w miasto z wielką mocą.
IMGW-PIB wydało dziś ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 10 powiatów woj. warmińsko-mazurskie, m.in dla miasta Olsztyn i powiatu olsztyńskiego.

Aktualnie w Olsztynie bardzo obficie pada, według prognoz opady sięgają nawet 35 mm na każdy metr kwadratowy. Wiatr sięga aż 70 km/h w porywach.

Burza tych rozmiarów jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia. Jeśli możesz znajdź bezpieczne schronienie!

Sprawdź gdzie jest teraz burza na interaktywnej mapie windy.com


Pioruny stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń podczas burz, niosąc ze sobą potencjalnie tragiczne skutki dla ludzi i zwierząt. Ich ogromna energia może spowodować nie tylko zniszczenia materialne, ale również poważne obrażenia lub nawet śmierć. Dlatego kluczowym aspektem w zachowaniu bezpieczeństwa podczas burzy jest świadomość ryzyka związanego z piorunami oraz odpowiednie środki ochrony.

Potencjalne Skutki Porażenia Piorunem:

Pioruny to potężne wyładowania elektryczne, które mogą bezpośrednio uderzyć w ziemię lub inne obiekty, takie jak drzewa, budynki czy samochody. W momencie uderzenia, wydzielają intensywną energię w postaci ciepła i światła, które może spowodować pożary, uszkodzenia strukturalne oraz porażenia. Ludzie i zwierzęta, które znajdują się w bezpośredniej bliskości miejsca uderzenia lub w obszarze przewodzenia prądu, są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

Bezpieczne Zachowanie podczas Burzy:

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed ryzykiem porażenia piorunem jest pozostawanie wewnątrz budynków w czasie burzy. Solidna struktura budynku oraz systemy elektryczne stanowią naturalną ochronę przed wyładowaniami. Jednakże, jeśli znajdujesz się na zewnątrz w trakcie burzy, istnieje kilka kluczowych zasad, których warto przestrzegać:

Unikaj Otwartych Przestrzeni: Staramy się znaleźć schronienie w miejscach, które zapewniają ochronę przed bezpośrednim kontaktem z wyładowaniami elektrycznymi. Unikaj otwartych pól, plaż czy górskich szczytów, gdzie jesteś narażony na działanie piorunów.

Unikaj Wysokich Obiektów: Wznoszące się wysoko nad terenem obiekty, takie jak drzewa, maszty czy latarnie, mogą przyciągać wyładowania. Z dala od tych miejsc zminimalizujesz ryzyko porażenia.

Unikaj Metalowych Przedmiotów: Metal jest dobrym przewodnikiem elektrycznym i może skierować piorun w twoim kierunku. Unikaj trzymania w rękach metalowych przedmiotów, takich jak narzędzia, parasole czy rowery.

Znajdź Schronienie Wysokiej Jakości: Jeśli jesteś na zewnątrz podczas burzy, staraj się znaleźć schronienie w solidnych, zamkniętych budynkach lub strukturach, takich jak samochody (jeśli jesteś w pojeździe, nie dotykaj metalowych części).

Unikaj Wody: Jeśli jesteś na wodzie podczas burzy (np. na jeziorze czy morzu), natychmiast wróć na brzeg. Woda stanowi dobry przewodnik elektryczny i zwiększa ryzyko porażenia.

Pamiętaj, że pioruny są nieprzewidywalne, dlatego należy traktować je poważnie i podejmować odpowiednie kroki, aby zachować bezpieczeństwo w trakcie burzy. Świadomość ryzyka oraz odpowiednie zachowanie mogą znacznie zmniejszyć zagrożenie porażeniem piorunem i pomóc w ochronie życia i zdrowia.