To koniec działalności fundacji Sorosa w Europie? Podjęto decyzję

2023-08-16 13:03:19(ost. akt: 2023-08-16 13:13:54)

Autor zdjęcia: PAP

Fundacja Społeczeństwa Otwartego, pomagając przez George'a Sorosa, informująco wniesieniu pomocy w Unii Europejskiej, że przenoszą swoje zasoby do innych części świata. Według doniesień węgierskiego serwisu Radia Wolna Europa ostatnie decyzje zarządu funduszu oznaczają faktyczne zakończenie działalności w Unii Europejskiej.
Zasoby Open Society Foundation for Europe będą „niezwykle ograniczone”, jak wynika z wiadomości e-mail wysłanej do partnerów. Jak zaznacza svoboda.org, fundacja wydała setki milionów dolarów na rozwój społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie od upadku komunizmu w 1989 roku.

Fundacja George'a Sorosa „prawie całkowicie” zamyka działalność w Unii Europejskiej. Przyczyną owej decyzji jest fakt, że instytucje i rządy państw Unii Europejskiej przeznaczają coraz więcej środków na obszary, którymi zajmowała się OSF. W ramach procedury, organizacja zdecydowała się kierować swoimi działaniami na inne części świata, gdzie środki przez Sorosa mogą wejść w większe pożytki.

Przed weekendem wiele organizacji, które korzystały z dofinansowania od Fundacji Społeczeństwa Otwartego, otrzymało powiadomienia, które informowało o faktycznym zakończeniu działalności fundacji w Unii Europejskiej oraz przeniesieniu jej zasobów.

Planowana reorganizacja OSF ma mieć miejsce w przyszłym roku. Dotychczasowe europejskie programy wspierane przez fundację mogą dobiec końca już w 2024 roku. W liście przekazano również, że zasoby dostępne do dyspozycji w Europie staną się "niezwykle ograniczone".

Źródło: niezależna